Karpacz, Karkonosze i Czechy z dziećmi

Opiszę kilka wycieczek z wakacji w Karpaczu i po okolicach, które szczególnie polecam na wyprawy z dziećmi. Szlaki w Karkonoszach są przyjemne, niezbyt skomplikowane, idealne dla małych dzieci. Przy okazji warto odwiedzić również południowych sąsiadów – Czechy. Parkingi miejskie w Karpaczu są bezpłatne, ale na publicznym parkingu miejsce znajdziemy jedynie wcześnie rano. Później korzystamy z parkingów komercyjnych 10-15 zł za dzień. Pod hotelem Gołębiewski znajduje się duży parking bezpłatny, ale trzeba pamiętać, że dojście z tego miejsca do ważnych szlaków zajmuje kilkanaście minut. Na końcu artykułu znajduje się bardzo pomocna mapka ze schematem szlaków – warto wydrukować i mieć ją przy sobie. Koniecznie przejedźcie się z dzieckiem letnim torem saneczkowym Kolorowa w centrum Karpacza :)

Wejście na Śnieżkę (Biały Jar -> Śnieżka -> Strzecha akademicka -> Biały Jar)

Samochód parkujemy na parkingu bezpłatnym (jeżeli znajdzie się miejsce) lub płatnym przy ulicy Olimpijskiej (na nawigacji warto ustawić Karpacz, Olimpijska 9). Wchodzimy na szlak czerwony, kupujemy bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego i kierujemy się do Schroniska Nad Łomniczką. Schronisko jest przyjemne – warto zatrzymać się na herbatę lub kawę i odpocząć, ponieważ dalsza część szlaku w kierunku Domu Śląskiego jest bardziej wymagająca.

Podejście do Domu Śląskiego jest strome i długie, wąskie, skaliste ale widoki przepiękne. W niektórych miejscach trzeba mniejsze dzieci prowadzić za rękę, ponieważ bywa niebezpiecznie, szczególnie po deszczu. Wspinając się ciągle w górę mijamy Cmentarz Ofiar Gór (krzyż i tablice) i jesteśmy praktycznie pod Domem Śląskim. Trasa jest dość wymagająca, więc warto zatrzymać się w Domu Śląskim i zjeść posiłek. Z Domu Śląskiego na Śnieżkę możemy dojść dwiema trasami – malowniczym szlakiem niebieskim lub szlakiem czarnym. Szlak niebieski prowadzi brukowaną, szeroką i wygodną drogą z pięknymi widokami na Kocioł Łomnicki. Szlak czarny to podejście stromymi zakosami pod górę. Wchodząc na Śnieżkę z dziećmi warto wybrać szlak niebieski.

Na szlaku – Natalka i Szymek 2017

Zejście ze Śnieżki prowadzi ponownie do Domu Śląskiego, skąd kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku schroniska Strzecha Akademicka. Warto zatrzymać się na chwilę w schronisku przed dalszym zejściem do Białego Jaru szlakiem źółtym. Zejście nie jest zbyt przyjemne, ponieważ prowadzi żużlową drogą, dość stromo w dół.

Cała wycieczka spokojnym krokiem z dużą ilością czasu na odpoczynek zajmuje praktycznie cały dzień, także warto zabrać zapas jedzienia, słodyczy, napojów.

Zoo Safari Dvor Kralove

Dojazd z Karpacza do Dvur Kralove zajmuje trochę ponad 1 godzinę. W razie kontroli należy posiadać dowody osobiste dzieci. Parking przed Zoo jest ogromny i darmowy. Zoo jest podzielone na dwie części – zoo “właściwe” oraz safari. Na safari możemy wjechać na trasę własnym samochodem. Kupujemy bilety przed wjazdem z prawej strony i jedziemy ściśle wyznaczoną trasą, mijając zwierzęta na otwartych wybiegach. Jeżeli chcemy wejść do zoo “właściwego” musimy kupić dodatkowe bilety. Nie warto stać w kolejce do kas przed głównym wejściem, ponieważ w kasie samochodowej możemy kupić również bilety do zoo “właściwego”. Jeżeli nie zdecydujemy się na wjazd samochodem to z terenu zoo “właściwego”, możemy przejechać trasę safari autobusem lub samochodami terenowymi (atrakcja dodatkowo płatna). Zoo jest przepiękne… trzeba zobaczyć, dzieci będą szczęśliwe :) Toalety w zoo nie są płatne i jest ich dużo. Na miejscu jest bardzo dużo punktów gastronomicznych i sklep z pamiątkami. Jest również super plac zabaw. Zwiedzanie i zabawa praktycznie na cały dzień. Nie ma możliwości płacenia złotówkami – na 4 osobową rodzinę potrzeba na wejścia, dodatkowe bilety, lody około 1000 koron.

Skalne Miasto Adrspach

Z Karpacza przejazd do Adrspach zajmuje około 1 godziny. Przekraczamy granicę polsko-czeską, więc w przypadku kontroli, musimy posiadać dowody osobiste dzieci. Parking jest dostępny przed wejściem do Skalnego Miasta Adrspach i jest płatny – można zapłacić w polskich złotych (około 15 zł). Warto przyjechać około godziny 9-10 na miejsce, ponieważ w okresie letnim w południe może być trudno o parking. Dodatkowo około 11-12-tej na szlaku pojawia się spora liczba turystów i robi się tłoczno. Wejście do skalnego miasta jest płatne w czeskich koronach, ale w okolicy jest kilka kantorów. W sklepach przy parkingu można kupić również bilety wstępu, jedzenie oraz pamiątki za złotówki. Skalne miasto to wycieczka na około 5-6 godzin. Dla dzieci interesujące są wszystkie miejsca, gdzie można wspiąć się (skałki) oraz wejścia pod schodkach, drabinkach. Interesującym punktem wycieczki jest rejs łodzią z bardzo zabawnym komentarzem sternika, która to atrakcja dodatkowo jest płatna na terenie parku 50 koron od osoby (nie można zapłacić złotówkami, brak zniżek dla dzieci). Powrót do Karpacza zajmuje również godzinę.

Zamek Chojnik

Dojazd z Karpacza do Sobieszowa zajmie kilkanaście minut. Parkingi są płatne i dostępne przed samym wejściem na szlak (około 5-10 zł). Dodatkowo płacimy za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz za Bilet Wstępu na Zamek Chojnik (około 20 zł za 4 osobową rodzinę). Podejście do zamku z dziećmi na spokojnie to około 1 godzina drogi. Dostępne są dwa szlaki – czerwony i czarny. Szlak czerwony to wybrukowana droga na sam szczyt Góry Chojnik, na której znajduje się zamek. Szlak czarny prowadzi częściowo przez drogę brukowaną, a częściowo przez las i skałki. Polecam dla dzieci szlak czarny, który jest bardziej interesujący ze względu na przyrodę oraz możliwość wspinania się po skałkach. Na czarny szlaku znajduje się także Jaskinia Dziurawy Kamień oraz Zbójecka Grota. Zamek jest bardzo atrakcyjny dla dzieci, szczególnie wejście na wieżę widokową. Na zamku dostępny jest sklepik z pamiątkami. Przy zejściu z zamku warto kierować się szlakiem czerwonym, który prowadzi przez drogę brukowaną i mija oryginalną skałę Skalny Grzyb. Wycieczka trwa kilka godzin, w zależności od czasu pobytu na zamku.

Świątynia Wang -> Polana -> Mały Staw -> schronisko Samotnia

Trasę rozpoczynamy od Świątyni Wang. W okolicy znajduje się wiele parkingów płatnych. Kupujemy bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego i kierujemy się szlakiem zielonym. Szlak zielony to dość szeroka i brukowana droga prowadząca do Polany, gdzie spotyka się wiele szlaków w różne miesjca. Warto zatrzymać się na Polanie i odpocząć przed dalszą drogą. Wybieramy niebieski szlak do Samotni. Droga nie jest trudna, ale warto zboczyć w prawo z drogi brukowej i wejść do lasu przy Domku Myśliwskim. Atrakcyjna, kamienno-skalista droga prowadzi nas nad Mały Staw i schronisko Samotnia. Mały Staw jest drugim co do wielkości jeziorem Karkonoszy, umiejscowionym w dnie kotła polodowcowego o ścianach wznoszących się na 200 metrów wysokości. Samotnia to piękne schronisko i warto zatrzymać się tu na dłużej. Powrót przebiega niebieski szlakiem do Polany, a następnie niebieski szlakiem do Świątyni Wang. Wycieczka na 3-4 godziny. Trasa przyjemna i nieskomplikowana.

Dziki wodospad -> Polana -> Słonecznik -> Pielgrzymy

Samochód pozostawiamy na licznych parkingach płatnych przy ulicy Olimpijskiej 9 lub Dzikim Wodospadzie. To trasa bardzo wymagająca dla dzieci. Z prawej strony Dzikiego Wodospadu w Karpaczu rozpoczyna się szlak zielony, prowadzący na Polanę. Praktycznie na całej długości pnie się mocno w górę i trzeba zarezerwować sporo czasu na przerwy i odpoczynek dla dzieci oraz dorosłych. Po dotarciu na Polanę warto odpocząć przed dalszą trasą. Następnie kierujemy się szlakiem zielonym na Słonecznik – trasa trudna, pnie się na całej długości pod górę. Słonecznik to formacja skalna bardzo interesująca dla dzieci. Zejście jest już łatwiejsze – kierujemy się na szlak żółty na Pielgrzymy. Pielgrzymy to formacje skalne – dzieci lubią wspinać się na te skały, które są łagodne i efektowne. Z Pielgrzymów schodzimy żółtym szlakiem na Polanę, a następnie zielonym szlakiem wracamy do Karpacza w pobliże Dzikiego Wodospadu. Wycieczka z dziećmi na cały dzień – wymagająca, ale satysfakcja końcowa zapewniona.

Zobacz też mój tekst o Tatrach z dziećmi http://www.folga.pl/w-tatry-z-dziecmi-sprawdzone-szlaki-na-4-dni/

Pozdrawiam,

Kamil

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

Karnonosze szlaki

Karkonoskie szlaki

 

6 thoughts on “Karpacz, Karkonosze i Czechy z dziećmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.