Bitcoin – inwestycja dla odważnych

Bitcoin to cyfrowa waluta, której wartość na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrosła o kilkaset procent. Posiadaniem bitcoinów zainteresowanych jest coraz więcej osób, upatrując w tym sposobu na szybkie pomnożenie własnego majątku. Warto jest posiadać wiedzę czym jest bitcoin i jak kryptowalutę zdobyć.

Dlaczego bitcoin jest unikatowy?

W przeciwieństwie do standardowej papierowej waluty, ilość bitcoinów na rynku jest ściśle ograniczona. To jedna z ważniejszych przyczyn tak dużej wartości kryptowaluty. Bitcoiny można porównać do jabłek. Jeżeli Ewa ma jedno jabłko i chciałaby dać to jabłko Adamowi, oddaje jabłko i zostaje z pustymi rękoma. Wyobraźmy sobie identyczną sytuację w świecie cyfrowym. Jeżeli Ewa ma jedno jabłko w postaci pliku graficznego przechowywanego na komputerze, plik z jabłkiem może przekazać nie tylko do Adama, ale skopiować i wysłać również do Ani oraz Oli. W rzeczywistości tworzy wirtualny towar bez pokrycia – proces podobny do dodrukowania pieniędzy, bez pokrycia ich wartości w złocie. Jeżeli jednak każdy z uczestników „rynku” (Ewa, Adam, Ania, Ola) będzie posiadał wirtualne notesy, w których zapisze kto aktualnie jest posiadaczem pliku graficznego z jabłkiem, wówczas można zapewnić unikalność tego pliku.

Podobnie jest z bitcoinem – przy tworzeniu waluty zdecydowano, że liczba bitcoinów będzie ograniczona do określonej ilości. W przypadku bitcoinów stosujemy również ideę wirtualnego notesu, do którego dostęp mają wszyscy posiadacze bitcoinów i dzięki któremu można transferować bitcoiny pomiędzy użytkownikami. Jeżeli jakaś ilość bitcoinów pojawia się na koncie określonego użytkownika, identyczna ilość musi zniknąć z kont innych użytkowników.

Jak zdobyć bitcoin?

Bitcoiny można kupić poprzez różne giełdy lub generować, co nazywane jest często kopaniem. Kupujemy bitcoiny na giełdach – przykładowo https://cex.io, gdzie płacimy za kryptowalutę kartą kredytową. W rzeczywistości płacimy za moc obliczeniową centrum danych, które automatycznie potrafi wygenerować określoną liczbę bitcoinów.

Kopanie bitcoinów polega z kolei na udostępnieniu mocy obliczeniowej komputerów do obliczeń kryptograficznych (szyfrowania). Dawniej wystarczył do tego celu zwykły komputer, później komputer wykorzystujący specjalizowane karty graficzne, a obecnie specjalizowane koparki oparte o układy elektroniczne ASIC.

Niestety coraz trudniej jest wykopać bitcoiny. Kopanie z wykorzystaniem komputerów i kart graficznych jest nieopłacalne. Koszty zasilania tego sprzętu przewyższają koszt zakupu bitcoina na giełdzie. Drogie koparki (kosztujące kilkadziesiąt tysięcy zł) pozwalają wykopać bitcoiny o wartości większej niż zużycie prądu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również zwrot kosztów zakupu samej koparki. Aktualnie możliwość kopania bitcoinów jest dostępna przez centra danych na wynajem i to  najlepsza opcja ich zdobycia.

Czy warto posiadać bitcoiny?

Na początku maja 2017 roku prowadziłem prezentację na Pomorskim Konwencie Informatyków, organizowanym przez magazyn IT w Administracji. Mówiłem o oprogramowaniu szyfrującym dane (ransomware), żądającym okupu za odzyskanie danych w bitcoinach. Wspominałem o stale rosnącym kursie bitcoina. Jeszcze tego samego dnia po południu nastąpił globalny atak WannaCry i kurs bitcoina wystrzelił w górę.

Kurs bitcoin w PLN w 2017 roku

Kupując bitcoiny na początku maja 2017 roku i sprzedając w sierpniu 2017 roku, można było zarobić blisko 8 tys. zł na jednym bitcoinie :) Aktualnie bitcoin to kusząca, ale i ryzykowana propozycja. Trudno powiedzieć jak kurs bitcoina będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości. Z pewnością nie warto inwestować w zakup koparki o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ nigdy nie wiadomo czy inwestycja zwróci się, czy nie nastąpi krach….

Pozdrawiam,

Kamil

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.