Brama sieci i router

Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, maska sieci wyznacza zakres adresów IP, które mogą komunikować się pomiędzy sobą bezpośrednio. A co będzie jeżeli chcemy połączyć się z adresami IP spoza tej grupy? W tym przypadku konieczne stanie się wykorzystanie bramy sieci.

Wyjaśnię to zagadnienie na poprzednio przedstawionym przykładzie. Zakładamy, że mieszkamy na strzeżonym osiedlu, które otoczone jest ogrodzeniem, a wyjście poza osiedle jest możliwe tylko przez jedną  bramę. W ramach osiedla możemy swobodnie przemieszczać się i komunikować się z innymi mieszkańcami. Jeżeli jednak zamierzamy odwiedzić znajomego w innej części miasta, konieczne będzie przekroczenie bramy osiedla. Ta brama to właśnie odniesienie do bramy domyślnej sieci.

Brama sieci jest w rzeczywistości urządzeniem sieciowych o określonym adresie IP. Do tego urządzenia kierujemy pakiety jeżeli nie są przeznaczone dla sieci lokalnej. Urządzenie, które realizuje zadania bramy nazywamy routerem. Router potrafi kierować odpowiednio pakietami w zależności od miejsca ich przeznaczenia.

Router można przyrównać do skrzyżowania dróg. Na skrzyżowanie (router) wjeżdżają samochody (pakiety), które kierują się w określone miejsca przeznaczenia (docelowe adresy IP). Tablice z rozpisanymi kierunkami jazdy (tablice trasowania routera) pozwalają skierować samochody (pakiety) na odpowiednie drogi (bramy) do celu.

Uwaga: komputer przeważnie wykorzystuje jedną bramę (nazywaną często domyślną). Zaawansowane routery mogą wspierać większą ilość bram, prowadzących do różnych sieci.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.