Certyfikaty bezpieczeństwa IT

Z nowym rokiem postanowiłem reaktywować bloga. Wśród wyzwań na najbliższy czas, chciałbym zdobyć certyfikat związany z bezpieczeństwem IT, najchętniej CISSP. Nie będzie łatwo spełnić wymagania, a dodatkowo zdać dość skomplikowany egzamin, ale warto spróbować. W nawiązaniu do tematu, chciałbym przedstawić kilka ważnych certyfikatów zwiazanych z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na karierę czy zarobki :)

Z pewnością wśród liderów certyfikatów bezpieczeństwa dla początkujących lub mniej zaawansowanych, przoduje CompTIA Security+ oraz GIAC Security Essential (GSEC). Wyższy poziom zaawansowania stawiają certyfikaty CEH (Certified Ethical Hacker), CISSP (Certified Information Systems Security Professional), CISM (Certified Information Security Manager).

CompTIA Security+ to certyfikat neutralny (niezależny od producentów), który potwierdza wiedzę w szerokim zakresie zagadnień bezpieczeństwa. Do zdania egzaminu nie ma potrzeby przechodzenia przez specjalistyczne szkolenia, a koszt egzaminu to 302 USD. CEH jest certyfikatem na średnim poziomie zaawansowania, realizowanym przez EC-Council. CEH skupia się na praktycznej wiedzy związanej z testami penetracyjnymi i praktycznym podejściem do zaganień hakingu. GSEC to certyfikat na poziomie podstawowym, sprawdzający wiedzę głównie w zakresie bezpieczństwa sieci. Cena egzaminu jest wysoka i kształtuje się na poziomie 1099 USD.

Dochodzimy do głównego celu dzisiejszego wpisu. CISSP (Certified Information Systems Security Professional) to zaawansowana certyfikacja do profesjonalistów IT. Oferowana jest przez organizację (ISC)2 jako niezależne od producentów źródło testów. Certyfikat jest doskonale rozpoznawalny na świecie wśród specjalistów do spraw bezpieczeństwa. Kandydat musi potwierdzić ekspercką wiedzę z zakresu rozwoju, stosowania i zarządzania standardami bezpieczeństwa oraz polityką bezpieczeństwa organizacji. Do zdobycia certyfikatu poza zdaniem egzaminu (250 pytań, 6 godzin), wymagane jest pięć lat doświadczenia w dwóch z ośmiu dziedzin wiedzy definiowanych przez (ISC)2. Możliwe jest zmniejszenie wymaganych lat doświadczenia dzięki odpowiednim certyfikatom czy ukończeniu odpowiednich studiów wyższych. Wymagane będzie także potwierdzenie doświadczenia przez kolegę posiadającego certyfikat CISSP. Certyfikat jest ważny przez trzy lata i można odnowić go poprzez ponowne zdanie egzaminu.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.