Przepraszam, że od pewnego czasu nie pojawiały się nowe wpisy, ale było ku temu kilka ważnych powodów. Musiałem nadrobić zaległości związane z przygotowaniem materiałów do prasy. Kolejnym powodem są właśnie tytułowe certyfikaty. O co chodzi w całej sprawie?
Każda poważna firma produkująca sprzęt czy oprogramowanie, posiada własną ścieżkę certyfikacji. Certyfikaty potwierdzają wysoki poziom przygotowania do stosowania określonych rozwiązań danego producenta. Posiadanie certyfikatów z określonej grupy, pozwala u niektórych producentów uzyskać specjalizację. Specjalizacja z kolei przekłada się na realne korzyści w postaci znaczących zniżek przy zakupie sprzętu. Korzyści są więc obustronne. Producent ma pewność, że sprzedażą i instalacją jego sprzętu zajmują się firmy i osoby kompetentne. Partner posiadający certyfikaty/specjalizacje kupuje taniej sprzęt, więc może więcej zarobić na wdrożeniu rozwiązania lub będzie po prostu bardziej konkurencyjny.
Z punktu widzenia kariery w IT, posiadanie certyfikatów jest zdecydowanie pozytywne. Pozwala umocnić pozycję w firmie, łatwiej jest walczyć o awans lub podwyżkę, a często pozwala zdobyć lub zmienić miejsce pracy. Aktualnie ranking certyfikacji IT w uzależnieniu od zarobków (stawki nie dotyczą naszego kraju :) wg raportu „IT Skills and Salary” z 2011 roku, wygląda następująco:
1. CCDP: Cisco Certified Design Professional ($107,878)
2. ITIL Expert Certification ($107,092)
3. PMP: Project Management Professional ($103,570)
4. CISSP: Certified Information Systems Security Professional ($100,735)
5. CCDA: Cisco Certified Design Associate ($97,995)
6. CCNP: Cisco Certified Network Professional ($97,296)
7. ITIL v2 Foundation & ITIL v3 Foundation ($96,128 & $93,250)
8. CCNA: Voice ($92,837)
9. AIS: HP Storage Works ($91,158)
10. AIS: HP ProLiant ML/DL/SL Servers ($87,332)
11. VCP: VMware Certified Professional ($87,151)
12. CompTIA Project+ ($87,057)
13. APS: HP Blade System Solutions ($86,554)
14. CEH: Certified Ethical Hacker ($86,053)
15. MCDBA: Microsoft Certified Database Administrator ($84,683)
Moim zdaniem na początek warto wybrać dość popularny certyfikat z zakresu technologii sieciowych – Cisco CCNA (Cisco Certified Network Associate). Następnie dobrze jest zdecydować się na konkretną ścieżkę – w moim przypadku jest to telefonia IP. Egzaminy zdajemy w ściśle określonych centrach egzaminacyjnych. W przypadku certyfikatów Cisco otrzymujemy testy zawierające pytania wielokrotnego wyboru, często symulacje konfiguracji sprzętu oraz inne niespodzianki :) Kolejne etapy certyfikacji są coraz trudniejsze, ale moim zdaniem warto brnąć w temat…
Czytając systematycznie moje wpisy przekonasz się, że zakres przedstawionej wiedzy stopniowo składa się na zagadnienia certyfikatu Cisco CCNA. Jeszcze długa droga przed nami, ale może dzięki tej stronie uda Ci się w przyszłości zdobyć ten certyfikat.
Pozdrawiam,
Kamil Folga
…sieci komputerowe dla każdego