Cort KX (KX-5, KX-1, KX-Custom)

Gitary elektryczne Cort KX to dobry wybór dla początkujących (KX-5), średniozaawansowanych (KX-1) a także zaawansowanych (KX-Custom). Jeżeli mówimy o KX-5, to pierwsza zaleta – gitara jest tania zarówno w sklepach internetowych, ale także na rynku sprzętu używanego.

Druga zaleta – jest w czym wybierać, Cort KX-5 był sprzedawany na przestrzeni lat i nadal jest sprzedawany w rozmaitych konfiguracjach (kolorach, osprzęcie, mostkiem stałym czy FR, aktywnymi lub pasywnymi przetwornikami). Korpus gitary przypomina dość mocno gitary PRS, ale także przykładowo modele Hellriser firmy Schecter. Gitara posiada gryf przykręcany do korpusu, zawierąjacy 24 progi z dobrym dostępem do najwyższych pozycji. Elektronika to dwa pasywne przetworniki Humbucker, które trochę szumią i fajnie byłoby zainwestować w coś lepszego. Zapewniają jednak opowiednio dużo sygnału do grania mocnej muzyki. Przetworniki możemy przełączać przy pomocy trójpozycyjnego przełącznika. Gitara jest dość wygodna, ale trudno porównywać ją do wyższych klasą instrumentów. Fajnym rozwiązaniem jest przełącznik push/pull, który pozwala rozłączyć cewki humbucker`ów i uzyskać brzmienie zbliżone dla typowych przetworników single (dobre do grania blues/jazz). Jakie są najważniejsze cechy poszczególnych modeli Cort KX5? Obie gitary posiadają przetworniki Motherbucker MB-2F i MB-2R (H-H) oraz mostek ze strunami przewlekanymi przez korpus.

Aktualnie oferowane wersje to KX5 oraz KX-Custom. KX5 jest sprzedawana w dwóch kolorach – White Pearl (Biała perła) oraz Black Metalic (Czarny metaliczny). KX-Custom to profesjonalna gitara, która obecne jest oferowana w kolorze Bright Blue (Ciemny niebieski). Gitara posiada zamontowane profesjonalne przetworniki Seymour Duncan JB i 59, blokowane klucze, gryf wklejany w korpus, mostek Tonepros. KX-Custom nie ma zbyt wiele wspólnego z KX5 poza kształtem 🙂 Instrument godny polecenia, podobnie jak KX5 dla początkujących muzyków. Pewien czas temu oferowany był również Cort KX-1, który stanowił model wyższy klasą od KX-5, ale niższy niż KX-Custom. Gitara posiadała przetworniki EMG-HZ.

Ogólna opinia: Gitary Cort KX to seria instrumentów o przystępnej cenie, dostosowana do różnych grup zaawansowania.

Granica opłacalności zakupu gitary używanej:

Cort KX5 – 400-600zł
Cort KX-Custom – 1000-1400zł
Cort KX1 – 600-800zł

Więcej na www.ocenygitar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.