Czy warto używać VPN?

VPN (Virtual Private Network) to technologia umożliwiająca szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy komputerem, a serwerem VPN. Korzystając z VPN stajemy się anonimowi w Internecie. Najważniejszą jednak zaletą VPN jest możliwość szyfrowania połączeń, co chroni nas przed podsłuchaniem w sieci. Warto o to zadbać, szczególnie korzystając z Internetu na wakacjach, w miejscach takich jak hotele, restauracje, pensjonaty.

Jak użyć VPN?

VPN to technologia łatwa do użycia. Zakładamy konto u jednego z dostawców VPN (NordVPN, CyberGhost, ExpressVPN, PrivateVPN, Ivacy, ProtonVPN, PureVPN, PrivateInternetAccess, VyprVPN), instalujemy specjalną aplikację lub wtyczkę w przeglądarce, podajemy dane rejestracyjne w konfiguracji aplikacji. Funkcje zapewniane przez VPN to głównie szyfrowanie i zmiana adresu IP. Z VPN możemy bezpiecznie i anonimowo korzystać z sieci Internet.

Dlaczego używać szyfrowania VPN?

Jeżeli łączymy się z hot-spotami lub innymi formami darmowego dostępu do sieci Internet, nie możemy mieć pewności, czy ktoś nie podsłuchuje naszej transmisji. Podsłuchując przesyłane dane, haker może zdobyć informacje o dostępie do naszych kont na portalach społecznościowych lub bankowości elektronicznej.

Gdy korzystamy z szyfrowania VPN, dane przesyłane przez sieć są niewidoczne dla podsłuchujących. Szyfrowanie jest podobne do idei zamkniętego zamka. Jeżeli dane zabezpieczmy przy pomocy zamka, tylko odpowiedni klucz pozwoli dane odszyfrować. Ten klucz posiada serwer VPN, który odszyfruje dane i prześle anonimowo dalej do Internetu.

Jak VPN zapewnia anonimowość?

Anonimowość w VPN jest zapewniana przez zmianę wykorzystywanego przez nas adresu IP na adres IP zlokalizowany w innej niż nasza lokalizacji geograficznej. Przykład – jeżeli korzystamy z Internetu w Polsce i włączymy VPN, portal Facebook będzie widział nas tak, jakbyśmy korzystali z Internetu w innym kraju niż Polska. Najczęściej dostawcy usług VPN pozwalają wybrać kraj, z którego adresów IP chcemy korzystać.

Kamil Folga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.