Czym jest pakiet w sieci komputerowej?

Wyobraźmy sobie modelu ruchu drogowego. Samochód (pakiet) przemieszcza pasażerów (dane właściwe) z punktu A do punktu B (informacje transportowe). Samochód przemieszcza się po drogach (łącza światłowodowe, miedziane, bezprzewodowe) o różnej jakości, stopniu natężenia ruchu, czasami zablokowanych. Co pewien czas samochód znajduje się na skrzyżowaniu dróg (router), gdzie podejmowana jest decyzja o dalszym kierunku jazdy. Pomocne w tym procesie są znaki drogowe, czasami sygnalizacja, czy osoba kierująca ruchem. Do celu samochód może dotrzeć różnymi drogami (łączami). Przeprowadzimy teraz symulację w przeciwnym kierunku.

Pakiet (samochód) w sieci komputerowej to odpowiednio opakowana i przygotowana do transmisji porcja informacji. W dużym uproszczeniu na tą porcję informacji składają się dane właściwe (pasażerowie) oraz informacje transportowe (samochód przemieszcza się z punktu A do punktu B). Dane właściwe w sieci komputerowej to przykładowo fragment grafiki ze strony internetowej. Informacje transportowe zawierają dane na temat źródła i celu danego pakietu.

Komputer pracujący w sieci wysyła i odbiera informacje właśnie w postaci pakietów. W najprostszej wersji można powiedzieć, że otwierając przeglądarkę internetową i wywołując adres dowolnej strony www, wysyłamy z naszego komputera pakiety do serwera obsługującego wskazaną stronę. Następnie serwer odpowiada na nasze zapytanie, przesyłając stronę (grafikę, tekst, kod) w postaci pakietów. Gdy pakiety dotrą do celu, zbędne informacje transportowe zostaną usunięte, natomiast dane zostaną wyświetlone na ekranie naszego monitora. Zanim jednak pakiet trafi do naszego komputera, musi przebrnąć przez drogę niełatwą i długą. Trasa pakietu od komputera do serwera (i odwrotnie od serwera do komputera) przebiega przez wiele routerów, połączonych łączami wykonanymi w różnych technologiach (sieci bezprzewodowe, światłowody, kable miedziane). Router jest elementem, który kieruje ruchem i wskazuje odpowiednią drogą dla pakietów.

Przedstawiony model będzie podstawą do naszych dalszych rozważań.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.