IKEA PAX – jak tanio zbudować porządna szafę?

Na fali popularności artykułu o samodzielnym montażu kuchni IKEA, postanowiłem opisać moje doświadczenia z szafami PAX. PAX to system szaf IKEA, który pozwala wykreować dostosowane do naszych potrzeb meble do przechowywania.

IKEA PAX

Najważniejszą cechą systemu IKEA PAX jest możliwość złożenia kompletnej szafy z modułów. Ta cecha pozwala zbudować szafę z gotowych elementów – wybierając odpowiednie obudowy, wyposażenie wewnętrzne, a także drzwi. Wybór w przypadku każdego ze wskazanych elementów jest naprawdę duży, ale IKEA proponuje również gotowe zestawy, dostępne w sklepach stacjonarnych, jak również przez stronę internetową. Jeżeli zdecydujemy się na szafę własnej konstrukcji, warto spróbować użyć oprogramowania do planowani szaf IKEA PAX PLANNER. W tej aplikacji można wykorzystać jeden z gotowych zestawów, aby wprowadzić w nim zmiany lub zaprojektować szafę od początku. Moim zdaniem oprogramowanie jest pomocne, ale interfejs powinien zostać unowocześniony.

Planowanie szafy

Zanim kupisz szafę warto dobrze wymierzyć, jaki maksymalny wymiar mebla możesz zmieścić w miejscu do tego celu przeznaczonym. Obudowy szaf IKEA mają głębokość 35 cm lub 58 cm. Dostępne są obudowy o wysokościach 201 cm lub 236 cm. Szerokość dostępnych obudów to 50, 75, 100 cm. Obudowy łączymy ze sobą, więc możemy zaprojektować szafę o dowolnej szerokości (skok co 25 cm). Istnieje również specjalna obudowa nazwana nadstawką narożną, która umożliwia zagospodarowanie narożnika pokoju lub narożne połączenia dwóch obudów PAX. Obudowy występują w 4 kolorach: biały, czarnobrąz, dąb bejcowany na biało, imitacja okleiny bejc na brąz. Obudowa to właściwa część szafy.

Gdy obudowy zostaną wybrane, należy skupić się na wyposażeniu wewnętrznym. W tym przypadku mamy do dyspozycji pełen przekrój półek, półek szklanych, szuflad, koszy, drążków standardowych i wysuwanych, wieszaków na spodnie, półek na buty, wysuwane lustra, itp. Każdy z tych elementów ma wymiary pasujące do każdego rozmiaru obudowy. W planowaniu wnętrza ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Do szaf IKEA PAX są dostępne różne elementy oświetleniowe.

Pozostają do wyboru drzwi, które dostępne są w wersjach otwieranych i przesuwnych. Otwierane drzwi mają szerokość 25 cm lub 50 cm. Do drzwi otwieranych należy pamiętać o zakupie zawiasów oraz uchwytów. Dla każdej szerokości szafy możemy zastosować drzwi otwierane. Oczywiście istnieje cała gama wzorów drzwi, do których możemy dopasować uchwyty z równie imponującej kolekcji. Drzwi przesuwne możemy zamontować wyłącznie w szafie o szerokości 150 cm lub 200 cm, zbudowanej z dwóch modułów. Jeżeli decydujemy się na drzwi otwierane, do głębokości szafy należy doliczyć 2 cm, natomiast w przypadku drzwi przesuwnych 8cm. Drzwi nie zawsze będą potrzebne (przykładowo w garderobie), więc ten element nie jest niezbędny.

Tyle teorii, przejdźmy do praktyki :)

Jak zbudować szafę PAX? Wskazówki montażowe.

Chciałbym opisać montaż szafy PAX na przykładzie PAX Forsand Vikedal, 125x60x236 cm. To szafa składająca się z dwóch modułów o szerokości 50 cm oraz 75 cm, wyposażenia wewnętrznego oraz 3 drzwi w tym jedno to lustro.

Pierwsza sprawa na którą warto zwrócić uwagę to transport. Ta niezbyt wielka szafa to blisko 40 mniejszych i większych paczek. Największe mają długość blisko 250 cm i wagę około 50 kg!!! Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim środkiem transportu, siłami i pomocą co najmniej jednej osoby, zleć transport w IKEA, zamów transport przez sklep internetowy IKEA z dostawą do domu lub skorzystaj z usług wielu firm dostarczających zakupy z IKEA. Daleki jestem od reklamowania usług IKEA, ale koszty paliwa, wynajmu samochodu dostawczego, czasu straconego na drogę do sklepu, zaangażowania co najmniej 2 osób to dużo większy koszt, niż realizowany przez IKEA (za około 200 zł) transport szafy z wniesieniem na dowolne piętro domu.

Montaż rozpoczynamy od złożenia obudów PAX. Konieczna jest tu współpraca dwóch osób, ponieważ boki szafy (szczególnie o wysokości 236 cm) są chwiejne do czasu złożenia całości, a dodatkowo obudowy są ciężkie.

Składanie obudowy

Jeżeli nasz sufit jest wysoki (ponad 250 cm), dobrze jest składać obudowy na podłodze w pozycji poziomej, a następnie ustawiać kolejne moduły w pozycję pionową. Jeżeli sufit w pomieszczeniu, w którym ma stanąć szafa jest niski, istnieje możliwość montażu obudowy w pozycji pionowej. Tu także wymagana będzie współpraca dwóch osób.

Pierwszy moduł w pionie :)

Gdy obudowy zostaną złożone i ustawione w pozycji pionowej, należy całość odpowiednio wypoziomować. Obudowy posiadają nóżki w postaci śrub umieszczonych w dolnej części obudowy od strony drzwi , które dają możliwość poziomowania szafy. Gdy obudowy zostaną wypoziomowane, należy złączyć je w całość.

Łączenie modułów

W zestawach obudowy są dostarczone specjalne śruby do połączenia dwóch modułów. Dobrym pomysłem jest złączenie stykających się boków każdej obudowy ściskami stolarskimi, a następnie przewiercenie wiertłem do drewna (średnica 4-6mm) otworów, przechodzących przez obie obudowy. W ten sposób powstanie „przelot” pozwalający skręcić obudowy ze sobą. Po zrealizowaniu połączenia modułów, warto jeszcze raz sprawdzić poziomy.

Niezwykle istotne jest przymocowanie szafy do ściany. W górnej części każdej obudowy znajdują się elementy montażowe, które pozwalają przykręcić obudowę do ściany. Trzeba wcześniej zaznaczyć miejsce wiercenia na ścianie, wywiercić w ścianie otwory, a całość zamontować z użyciem odpowiednich kołków. Kołki nie są dostarczone w zestawie, więc trzeba udać się do sklepu budowlanego. Porządne zamocowanie szafy do ściany to bezpieczeństwo Wasze i Waszych dzieci!!!

Ok, obudowy złożone, skręcone, całość przykręcona do ściany. Montujemy wyposażenie wewnętrzne. Nie ma tu specjalnych komplikacji, chociaż całość zabiera sporo czasu. Przy pierwszym montażu warto na złożenie szafy od podstaw zaplanować około 6 godzin.

Wyposażenie szafy

Elementy podpierające półki są trudne w montażu dla początkujących i należy nabrać pewnej wprawy (przy drugiej szafie idzie już szybko :) ). Szafy IKEA posiadają w obudowach dziurki, które umożliwiają montaż elementów wnętrza na różnych wysokościach. W zależności od wymiarów obudowy, ich ilość będzie różna:

Głębokość 35 cm / wysokość 201 cm – 236 dziurek

Głębokość 35 cm / wysokość 236 cm – 280 dziurek

Głębokość 58 cm / wysokość 201 cm – 354 dziurki

Głębokość 58 cm / wysokość 236 cm – 420 dziurek

W jaki sposób rozmieścimy elementy szafy, zależy wyłącznie od naszej inwencji. Po montażu elementów wyposażenia, pozostaną widoczne niewykorzystane dziurki w obudowie. W sklepach IKEA są dostępne zaślepki, które wypełniają dziurki. UWAGA! Jeżeli zdarzy Ci się wcisnąć zaślepkę w miejsce, w którym później chcesz umieścić element wyposażenia, lepiej jest wcisnąć zaślepkę cienkim śrubokrętem do środka płyty, niż próbować wyciągnąć ten element z obudowy.

W tej szafie montowane są drzwi otwierane, które wymagają trzech zawiasów (dla wysokości szafy 236 cm). Regulacja drzwi jest łatwa. W drzwiach nie ma nawierconych otworów do montażu uchwytów. Należy samodzielnie wywiercić jeden lub dwa otwory na śruby uchwytu. Warto pamiętać, że w zestawie tej szafy nie ma uchwytów. Uchwyt został dostarczony tylko do drzwi z lustrem. Zamiast uchwytów możemy również zastosować system otwieraczy UTRUSTA. Ten system TIP ON pozwala otworzyć drzwi po naciśnięciu w odpowiednim miejscu.

Szafa gotowa :)

Podsumowanie

Warto docenić szafy PAX za możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni przechowywania. Pomimo faktu, że podczas montażu obudowy wydają się chwiejne – szafa w całości wydaje się niezwykle mocna i stabilna, a także niezwykle pojemna. Chętnie odpowiem na każde pytanie związane z szafą – zapraszam do komentowania. To naprawdę dobra alternatywa dla szaf na wymiar.

37 thoughts on “IKEA PAX – jak tanio zbudować porządna szafę?

 • Sam zastanawiam się nad podobną szafą; ta na zdjęciu wyszła świetnie!
  Moją uwagę zwrócił również ładny kolor podłogi (za którą się również rozglądam). Czy mógłbym prosić o jakieś namiary na jej producenta i kod koloru?

 • Planuję zakup takiej szafy, zastanawiam się czy oryginalny uchwyt od lustrzanych drzwi można zastąpić innym?

 • Rozważam zakup takiej szafy właśnie jako alternatywa do szafy na wymiar. Chciałem przy tym zamontować drzwi spoza systemu PAX. Ma tu na myśli wyższe drzwi na zawiasy (50cm), żeby sięgały mi do sufitu. Zastanawiam się czy będzie to możliwe.

  • Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie dałoby się to zamontować, ale nie mam doświadczeń. Pozdrawiam!

  • Witam, minęło trochę czasu więc zapytam: czy udało się zamontować drzwi wyższe niż wys. szafy? Taki mam pomysł do szafy w przedpokoju. Z korpusów METOD lekko zwężonych (do 57 cm) zbudowano szafę do wys. 2,60m. Sufit mam na 3,45m ale chcę zabudować do 3 m nieco więcej niż tylko nad szafą. To już musi wykonać stolarz lub …… dobry budowlaniec od wykończeń. Nad szafą umieściłabym, analogiczne jak niżej drzwi o wys. 1m ale szafki pozostałyby 60 cm. Czy masz jakieś doświadczenie w tej kwestii?

 • Fajna szafa. Jeżeli chciałabym wcisnąć taką szafę we wnękę ile cm luzu po bokach należałoby przewidzieć (oczywiście przy założeniu, że ściany są pionowe i zachowane kąty proste)?

 • Czy jest możliwość zamontowania szafy o wysokości 236 cm w pomieszczeniu mającym ~240 cm?
  Jak dużej wprawy wymaga montaż szafy na stojąco?

  • Osobiście nie próbowałem montażu na stojąco, ale instrukcja składania szafy PAX opisuje taką możliwość. Na instrukcji pokazany jest montaż w pomieszczeniu 240 cm wysokości, więc na pewno da się to zrobić. Przy pomocy drugiej osoby nie będzie to trudne zadanie. Pozdrawiam!

  • Zgodnie z instrukcją potrzebne są 244 cm wysokości pomieszczenia (można to sobie wyliczyć nawet z twierdzenia Pitagorasa znając wysokość i głębokość mebla), jeśli meble będą składane poziomo. Natomiast jeśli meble składane są od razu w pionie to nie ma tego ograniczenia. Pozdrawiam

 • Przy zakupie szafy PAX sprzedawca poinformował mnie że w przypadku listwy przypodłogowej montażyści wycinają część tylnego cokołu (w części podstawy szafy)
  Jest jednak warunek – cokół o wymiarach max 2cm x 6,8cm
  Mój cokół ma 2cm x 9cm
  Nie chcę odrywać cokołu i przycinać go do szafy

  Moje pytanie
  Czy można PAX przystawić do cokołu i przytwierdzić do ściany odpowiednim mocowaniem z dystansem na te dwa centymetry

  Mój cokół to nic wymyślnego
  Jest w powszechnej sprzedaży więc po wspomnianej uwadze ze strony sprzedawcy wielu klientów może mieć podobne do moich obawy co do montażu
  Bardzo proszę o wyjaśnienie
  Pozdrawiam

 • Proszę o informację jaka jest odległość między półkami? Czy jest możliwość wyciągnięcia kołków i przełożenia ich w inne dziurki w przypadku gdy chcemy zmodyfikować odległości miedzy półkami w szafie? Dzięki

  • Witam! Odległość między półkami będzie taka jaką Pani ustawi. Można wyciągnąć kołki i przełożyć w inne dziurki. Można zmodyfikować odległość między półkami w szafie w dowolnym momencie. Pozdrawiam, Kamil

   • Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi o to w jakiej odległości są zamontowane od siebie półki na załączonym zdjęciu :-). Jestem na etapie rozmieszczania półek i jedna została umieszczona na innej wysokości niż chciałam i teraz mam problem w wyciągnięciem z szafy tych kołków, które były w zestawie z półką…

 • Hej, właśnie zamówiłem szafy pax 236 cm, mają iść do pokoju i na przedpokój. Na jakiej wysokości wypadają otwory do mocowania do ściany? Wg mnie coś ok 2 m, więc idealnie w przewody elektryczne. Czy uchwyty te można zamocować niżej, otwory w plecach są w standardzie? Pozdrawiam

  • Cześć! Otwory do mocowania do ściany są u szczytu szafy, czyli mniej więcej 230 cm. Otwory w plecach są już wycięte. Z tego co pamiętam, nie ma otworów na montaż uchwytów niżej. Pozdrawiam, Kamil

 • Hej!
  od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad kupnem PAXa, wpierw pomysł był na 201wys, teraz myślimy o 236, ale mamy sufit wysoki na 234 cm. czy myślisz że da się obciąć dół szafy żeby się ładnie zmieściło ? przycięcie o ok 3cm?

 • Polecam szafę przewieźć samodzielnie wynajętym dostawczakiem Traficar. Parkują przed Ikea, trzeba go odprowadzić w to samo miejsce.
  Szafa PAX się mieści.
  Za wynajęcie zapłaciłem 30zl za wszystko.

 • Cześć.
  Zaniepokoił mnie fragment dot. systemu otwieraczy „UTRUSTA”:
  „Ten system TIP ON pozwala otworzyć drzwi po naciśnięciu w odpowiednim miejscu.” – Co rozumiesz przez „odpowiednie miejsce” do naciskania w przyp. drzwi podwójnych, tj. gdy otwieracz można zamocować tylko na podłodze, ew. na suficie szafy 236 cm wys.?

 • Odn. do systemu otwieraczy UTRUSTA, o rozumiesz przez „naciśnięcie w odpowiednim miejscu” w przypadku szafy 236 cm wys. z podwójnymi drzwiami?

 • Cześć jak sprawdza się szafa bez uchwytów? Można połączyć ten system z zwiasami samodomykającymi się? W ilu miejscach trzeba zamontować te otwieracze samodomykające się? Dzięki

 • Czy mozna zamontowac kilka PAXów plecami do siebie na środku garażu, czy będzie to stabilne i bezpieczne, jeśli szafy nie będą przykręcone do ściany tylko połączone ze sobą plecami?

 • Witam
  Czy jeśli kupiłabym szafę 236 cm z drzwiami przesuwnymi a wysokość pokoju to około 238 cm to czy szafa się zmieści? Na stronie podają wysokość pomieszczenia 240 cm dlatego nie wiem czy powinnam jednak kupić tą niższą wersję? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Witam, żona zamówiła paxa 3x szerokość 50cm i wys 236 i zastanawiam się, czy istnieje opcja założenia do tego drzwi przesuwnych, czy nie ma takiej mozliwosci. Jeśli jest to czy mógłby mnie ktoś poratować linkiem bądź nazwa. Dzieki

 • Witam. Czy po ponad dwóch latach użytkowania zdecydowałbyś się na ponowne kupno szafy pax? Czy widać po niej jakieś ślady mocnego użytkowania?

  • Mam Pax’y od 5 lat użytkowane przez moje dzieci. Śladów zużycia zero, szafy w stanie idealnym. Były rozkręcane (skrzynie), łączone, zmieniałam układ wnętrza dostosowując do wzrostu dzieci i przeżywałam szafy kilka razy.
   Samo wyposażenie komplement mam też w szafie robionej na wymiar, używane 12 lat – bezusterkowe :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.