Korzystając z Internetu warto kierować się zdrowym rozsądkiem, ale również stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wykorzystanie 8 prostych zasad pozwoli uniknąć wielu problemów, które najczęściej kończą się przejęciem naszych kont w portalach społecznościowych, utracie haseł do ważnych usług, czy zaszyfrowaniu danych znajdujących się na dyskach komputera.
Zasada 1 – Strony przedstawiające się jako HTTPS są bezpieczne.
Gdy w pasku adresowym przeglądarki pojawia się ciąg znaków „http://” oznacza to, że wymiana danych między przeglądarką a stroną nie jest bezpieczna. W tym przypadku możliwe jest przechwycenie haseł, podczas logowania się do strony. Gdy w pasku adresowym przeglądarki pojawia się ciąg znaków „https://” komunikacja pomiędzy przeglądarką a stroną jest szyfrowana i bezpieczna. Korzystając ze stron, na których podajemy ważne dane, logujemy się do usług, realizujemy zakupy, sprawdzajmy czy jest to strona bezpieczna (HTTPS).
Zasada 2 – Nie używaj tego samego hasła do wszystkich kont.
Łatwo jest zapamiętać jedno hasło do różnych usług, ale nie jest to bezpieczne. Jeżeli atakujący przełamie lub podsłucha nasze hasło, otrzyma możliwość zalogowania się do wszystkich usług, z których korzystamy. Używajmy różnych haseł do różnych usług. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapamiętać danych, możemy wykorzystać aplikacje generujące i przechowujące hasła, tzw. menadżer haseł (np. LastPass).
Jeżeli korzystamy z funkcji podpowiedzi do odzyskania hasła nie stosujmy pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w portalach społecznościowych np. „W jakim mieście urodziłem się?”, „Jakie jest moje hobby?”.
Zasada 3 – Aktualizuj system operacyjny i aplikacje.
Systemy operacyjne i oprogramowanie wymagają aktualizacji. Brak aktualizacji może spowodować otworzenie furtki dla atakującego nasz system, który wykorzystując błędy w oprogramowaniu może dokonać zniszczenia naszych danych lub wykorzystać komputer do dalszych ataków. Dobrą zasadą jest włączenie aktualizacji automatycznych i nie ignorowanie informacji o konieczności wprowadzenia poprawek.
Zasada 4 – Bądźmy ostrożnni korzystając z publicznego Wi-Fi.
Korzystając z darmowego Wi-Fi narażasz się na możliwe przechwycenie danych przesyłanych do Internetu. Nie ufaj żadnej niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. Podłączając się do sieci niezabezpieczonej lub zabezpieczonej słabym mechanizmem (WEP, WPA), otwieramy „drzwi” do przechwycenia każdej informacji wysyłanej z naszego komputera. Korzystaj tylko z bezpiecznych sieci bezprzewodowych Wi-Fi (zabezpieczonych mechanizmem WPA2), a najlepiej z użyciem oprogramowania VPN. Korzystając z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi nie logujemy się na portale, nie wspierające bezpiecznych połączeń HTTPS.
Zasada 5 – Uważaj na załączniki poczty elektronicznej.
Nie zawsze dostawca poczty elektronicznej (e-mail) zapewnia odpowiednią filtrację antywirusową oraz antyspamową wiadomości. Jeżeli otrzymasz e-mail z podejrzaną zawartością, tematem, załącznikiem, nawet gdy w polu adresu nadawcy jest znane nazwisko, usuń taką wiadomość. Atakujący często podszywają się pod tożsamości różnych osób, próbując w załącznikach przemycić wirusy na nasze komputery.
Zasada 6 – Pobieraj oprogramowanie tylko ze znanych źródeł.
Dla maksymalnego bezpieczeństwa pobieraj oprogramowanie tylko z 100% bezpiecznych źródeł. Bezpiecznym źródłem są strony twórców danego oprogramowania, czy sklepy z aplikacjami. Nigdy nie konfiguruj systemu tak, aby pobrane aplikacje potrafiły uruchamiać się automatycznie.
Zasada 7 – Twórz kopię bezpieczeństwa danych.
Nawet gdy utracimy dane, kopia bezpieczeństwa pozwala odzyskać najcenniejsze pliki. Dane możemy kopiować na zewnętrzny/przenośny dysk twardy lub przesyłać do chmury.
Zasada 8 – Warto przemyśleć co publikujemy na portalach społecznościowych.
Jeżeli publikujemy nasze zdjęcia z domu, gdzie w tle będzie widoczny drogi sprzęt RTV czy biżuteria, narażamy się na ryzyko kradzieży. Wystarczy, że za pewien czas „zameldujemy się” w odległym miejscu na wakacjach. Złodziej otrzyma pełną informację o tym, że nie ma nikogo w domu, a także gdzie szukać kosztowności.
Pozdrawiam,
Kamil Folga