Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

Decyzja podjęta – zmieniamy kuchnię. Stara była już niezbyt pojemna, a dodatkowo przez 7 lat trochę już sfatygowana. Szybki przegląd ofert stolarzy, którzy tworzyli kuchnię u znajomych i decyzja, że  nasza będzie jednak z IKEA. Jakość kuchni z pewnością nie gorsza, niż od stolarza, a cena zdecydowanie niższa.

Postanowiłem opisać poniższą historię, ponieważ w sieci jest sporo negatywnych opinii na temat dostępności, montażu kuchni IKEA i niespodziankach z kuchniami IKEA.  Okazuje się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” :) Wyszło jak widać na zdjęciu, całkiem nieźle :)

Po kolei….

Zaprojektowaliśmy wstępnie kuchnię w IKEA Planner (oprogramowanie na stronie internetowej IKEA), który wskazuje dość precyzyjny zestaw elementów do zakupu oraz cenę zaprojektowanej kuchni (kliknij aby sprawdzić ile kosztowała ta kuchnia IKEA). W naszym przypadku była to kuchnia IKEA Metod z frontami RINGHULT.

Zobacz też: Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie?

W tygodniu poprzedzającym wyjazd przeprowadziłem wstępny pomiar auta, które miało służyć do przewiezienia paczek. Gdy okazało się, że w teorii wszystko powinno udać się dostarczyć do domu w ramach jednego wyjazdu, zapadła decyzja – jedziemy w sobotę po meble. Dobrze wcześniej zbadać dostępność elementów kuchni na stronie IKEA, ponieważ przykładowo w IKEA Bydgoszcz ilość dostępnych elementów kuchni była niewielka. Wybór padł na IKEA Poznań, ponieważ na stronie internetowej IKEA potwierdziliśmy największą dostępność towaru w tym sklepie.

Słupki boczne – każde zdjęcie w artykule można powiększyć, klikając na nim.

Po przyjeździe do sklepu przez kilka godzin przyglądaliśmy się jeszcze wyborom (fronty, szafki) oraz wprowadzaliśmy mniejsze i większe korekty do naszego projektu. Dobrze jest zabrać ze sobą przenośny komputer, który umożliwi na bieżąco wprowadzanie poprawek w projekcie. Każdy projekt w IKEA musi zostać jednak zatwierdzony przez projektanta IKEA. Gdy byliśmy już gotowi do analizy projektu okazało się, że trzeba wpisać się w kolejkę do projektanta i czekać około 2 godzin – straciliśmy przez to sporo czasu. Gdy projektant znajdzie już dla nas czas, wykona telefon i otrzymamy kilkanaście minut na pojawienie się na stoisku kuchennym. UWAGA: Jeżeli utworzyłeś projekt w IKEA Planner i wiesz czego chcesz, zapisz się w kolejkę do projektanta od razu po wejściu do sklepu. Oszczędzisz sporo czasu. Projektant w zasadzie sprawdza poprawność projektu, czy wszystko się zgadza i pasuje, sugeruje drobne zmiany i udogodnienia. Pani projektant była bardzo pomocna i przyjazna.

Projekt naszej kuchni

Projekt naszej kuchni

Efektem pracy projektanta jest lista wszystkich elementów kuchni wg projektu, którą po opłaceniu w kasie (generowany jest specjalny kod kreskowy dla naszego zamówienia), możemy odebrać z magazynu. Co ważne podczas potwierdzania projektu podawana jest dostępność poszczególnych elementów, więc mamy pewność czy uda się kupić wszystko od ręki, czy trzeba będzie przyjechać jeszcze raz. Nie wiem jak jest w innych sklepach IKEA niż Poznań, ale czytałem o konieczności samodzielnego kompletowania mebli z półek w magazynie samoobsługowym. Szczerze… przy ponad 100 paczkach to bardzo trudne zadanie. W IKEA Poznań opłacamy zamówienie, a w magazynie automatycznie zaczyna się kompletacja. Z pólek zabieracie tylko drobnicę – uchwyty, zawiasy, linijkę, itp. Nie ma sensu jechać po odbiór towaru do magazynu zbyt szybko (magazyn w Poznaniu jest oddalony od sklepu kilkaset metrów), ponieważ kompletacja trwa czasami nawet ponad godzinę lub dłużej. Spokojnie można zjeść obiad, czy wypić kawę i wówczas pojechać do magazynu po gotowe zamówienie. Jeżeli nie mamy pewności czy wszystko zmieści się do auta, możemy poprosić projektanta o podział zamówienia na mniejsze części i kupować/odbierać z magazynu partiami. Jeżeli na pewnym etapie stwierdzimy, że nie zmieścimy do auta nic więcej, nie opłacamy kolejnego zamówienia, które wygaśnie wraz z zamknięciem magazynu danego dnia.

Ciąg szafek

Zamówienie odebrane, powrót do domu z zapakowanym po dach autem. Niestety te ponad 100 paczek trzeba wnieść do domu – w naszym przypadku na II piętro bloku. Zajęło mi to około 4 godzin, ale dałem radę :) Nie będę pisał o ramach czasowych składania kuchni, ale trochę to trwało :) Nie z tego powodu, że to skomplikowane, ale meble składałem głównie po pracy i w weekendy, których ze względu na inne prace, nie miałem wolnych zbyt wiele. Uwagi dotyczące składania:

1) Nie jest prawdą, że sprzęt AGD innych producentów niż IKEA nie pasuje do ich szafek. U nas jest mikstura sprzętów starszych i nowszych, a wszystko udało się idealnie zamontować. Najwięcej kontrowersji wzbudzają nietypowe zmywarki z IKEA – my kupiliśmy zmywarkę BOSCH zanim pomyśleliśmy, że będziemy mieli kuchnię z IKEA i udało się ją idealnie wpasować.

Montaż zmywarki

Jeżeli ktoś jest zainteresowany rozwiązaniem problemu ze zmywarką proszę o wpis w komentarzach, a opiszę temat w szczegółach. Nie kupujcie żadnych adapterów do zmywarek z IKEA, nie są potrzebne. Udało się też zamontować bez problemu płytę indykcyjną i kuchenkę mikrofalową BOSCH, okap podszafkowy GORENJE oraz stary piekarnik SAMSUNG. Jak widać duży miks sprzętów, ale wszystko działa bez problemu.

Uwaga: Po moich doświadczeniach to już nie do końca aktualne – przeczytaj „Kuchnia IKEA – 2 lata później” 

2) Blaty w IKEA to trudny temat – blat na zamówienie w IKEA to oczekiwanie ponad 4 tygodnie, natomiast blaty gotowe są z kolei dość krótkie. Jeżeli mamy ciąg kuchenny o długości 3 metry to z tego co wiem, nie uda się kupić blatu o takiej długości w IKEA z półki, tylko na zamówienie. Kolejnym problemem jest fakt, że do szafek IKEA nie pasują standardowe blaty 60 cm ze sklepów budowlanych, ponieważ szafki mają około 62 cm głębokości. My kupiliśmy blat w Strefie Płyt o szerokości 120 cm (400 cm długości takiego blatu z laminatu kosztuje około 500 zł), z którego wycięto blat o szerokości 72 cm. Taki blat zakrywa szafki, a z tyłu pozostawia sporo miejsca na instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Jest także więcej miejsca roboczego na blacie i ogólnie lepiej się to prezentuje, niż blat 60 cm. Dodatkowo zostało sporo blatu, z którego można wyciąć przykładowo półki.

Blat

3) Okap – niezależnie od faktu, czy kupicie okap podszafkowy w IKEA czy innego producenta, przygotujcie się na dużą modernizację szafki, do której zamontujecie okap. Dolną część obudowy szafki trzeba przenieść wyżej i zamontować na kątownikach. Następnie należy wyciąć odpowiednio w półkach miejsce na rurę prowadzącą z okapu do kratki wentylacyjnej.

Montaż okapu

4) Montaż uchwytów i frontów. Montaż zawiasów pod fronty i samych frontów na zawiasach jest bardzo łatwy – wystarczy wkręcić dwie śrubki z zaczepem zawiasu, a następnie wszystko odbywa się bez użycia śrubokręta. Uchwyty w szufladach wymagają nawiercenia otworów we frontach. W celu równego nawiercanie warto zakupić specjalną linijkę dostępną w IKEA do rozmieszczenia otworów montażowych uchwytów. Bardzo tania rzecz, a niesamowicie pomocna. Wiercąc otwory pod uchwyty (wiertło o średnicy 5 mm) warto od drugiej strony podłożyć kawałek panela lub drewna i docisnąć ściskiem stolarskim. Zapobiegnie to wyrwaniu sporej dziury podczas wiercenia. Regulacja frontów zarówno w drzwiach, jak i szufladach nie jest skomplikowana, a stopień regulacji dość duży.

5) Warto zakupić w sklepie budowlanym ściski stolarskie 2/3 sztuki, nawet najtańsze – pomogą Wam w skręceniu szafek ze sobą, czy dokręceniu paneli maskujących i innych elementów, a następnie w precyzyjnym cięciu elementów.

6) Szafki górne montuje się na specjalnych szynach. Warto kupić szyny w IKEA, ponieważ patrząc na te dostępne w sklepach budowlanych nie sądzę, aby wytrzymały rząd 5 szafek o wysokości 100 cm. Szyny z IKEA są naprawdę porządne. Jeżeli będziecie stawiali słupki powyżej 200 cm wysokości, potrzebne będą Wam 2 szyny, zawieszone na wysokości 208 cm i 248 cm. Słupek 248 cm składa się zawsze z nogi (cokołu) 8 cm, szafki 200 cm i nadstawianej szafki 40 cm. Szyny trzeba idealnie wypoziomować, aby uniknąć problemów z równym układem szafek. Ogólnie podczas montażu mebli warto kupić dobrą poziomicę i zaprzyjaźnić się z nią :)

Montaż szafek 248cm

7) Oświetlenie blatu

Przez dłuższy okres czasu oświetlenie blatu realizował okap, ale nie było to rozwiązanie wystarczające. Oświetlenie z IKEA wyceniono na 600-700 zł, więc postanowiłem poszukać zamiennika. Kupiłem profil aluminiowy, w który wkleiłem taśmę LED 3000k (barwa ciepła) 8,4W/1m, zamontowałem transformator, kabel i ściemniacz/włącznik możliwy do zabudowania w profilu aluminiowym. Świeci super, a cały koszt oświetlenie 3 m z osprzętem to około 230 zł + trochę własnej pracy z lutownicą. Całe zasilanie okapu, oświetlenia, gniazdek w szafce jest rozprowadzone z listy przymocowanej do górnej części wiszących szafek.

Oświetlenie blatu

8) Pozostałości po blacie

Jeżeli zamawiacie blat w zewnętrznej firmie, niezależnej od IKEA, zawsze musicie kupić blat o długości około 4m. Jeżeli zostaje trochę blatu warto zabezpieczyć jedną ze stron lub obie tzw. „nogą” wykonaną z blatu, przykręconą do boku szafki. Element zabezpieczy dodatkowo szafki, a całość będzie wygląda bardzo efektownie.

Bok blatu

9) Cokoły i maskownice górnych szafek

Cokoły w Ikea to elementy wykonane z tworzywa sztucznego, które montujemy przy pomocy specjalnych elementów (w zestawie od nóżek szafek) do nóżek każdej z szafki. W zestawie cokołu znajdują się łączniki oraz zakończenia narożników.

Cokół

Maskownice górnych szafek to elementy lakierowane z MDF, które montujemy do spodu górnych szafek na specjalnych zaczepach.

Maskownica szafek wiszących

Kuchnia prezentuje się już teraz naprawdę okazale, a jej koszt był dużo niższy, niż wykonanie podobnych mebli u stolarza. O kosztach naszej kuchni IKEA można przeczytać w artykule:

Ile kosztuje kuchnia z IKEA?

Zobacz też: Kuchnia IKEA – 2 lata później

Jeżeli dobrze wszystko zaplanujecie i macie trochę smykałki majsterkowicza, montaż kuchni IKEA sprawi Wam dużo satysfakcji i będziecie naprawdę zadowoleni z wyboru mebli :)

Zobacz też: Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie?

Zobacz też: IKEA PAX – Jak tanio zbudować porządną szafę?

Pozdrawiam,

Kamil

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

77 thoughts on “Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

 • Jak rozwiązałeś problem montażu zmywarki Bosch w kuchni Metod ?
  Też kupiłem kuchnię Metod z frontami Torhman i mam zmywarkę Boscha no i mam problem z montażem.
  Z tego co poczytałem potrzebny jest zawias ślizgowy behjalplig niestety chwilowo niedostępny w Ikea lub zawias adapt-r.

  • Nie przygotowałem jeszcze opisu mojej konstrukcji, ale sprawdź to: https://homestack.pl/18/jak-zamontowac-zmywarke-bosch-do-mebli-z-ikea

   Cytuję: „Ja mam zamocowane drzwiczki bezpośrednio do zmywarki.

   Problem polegał na tym, że cokół w kuchniach IKEA ma standardowo 8cm wysokości. Aby drzwiczki miały możliwość pełnego otworzenia musiałem maksymalnie obniżyć zmywarkę. W tym celu konieczny był demontaż fabrycznych nóżek. Zmywarkę postawiłem na podkładkach przyklejonych do spodu zmywarki.

   Drzwiczki przypasowywałem kilka razy bo prawię cały czas przy otwieraniu drzwiczki zawadzały o dół zmywarki, ale udało się je w końcu przy maksymalnym jak pisałem obniżeniu zmywarki ustawić tak, aby się otwierały „bardzo delikatnie obcierały przez pierwsze minuty”. Drzwiczki wystają kilka centymetrów ponad drzwi zmywarki do góry, ale mi to kompletnie nie przeszkadza.

   Plusem tego rozwiązania była szczelina która powstała pomiędzy blatem i zmywarką (około 10cm) którą można przerobić na pułkę np. na tabletki do zmywarki. Wielkość tej półki to właśnie ogległość o jaką drzwiczki wystają do góry.

   Rozważałem dużo opcji, ale ta wydała mi się najlepsza i jestem zadowolony. Dodatkowo nie bardzo mogłem zastosować szyny ponieważ zmywarka ma swoją głębokość, a do tego z tyłu ma odpływ i dopływ więc jej głębokość wzrasta. nie miałem możliwości wsunięcia jej na tyle, aby razem z szyną drzwiczki zlicowały mi się z drzwiczkami w szafkach obok zmywarki.

   Ja posiadam zmywarkę Siemens, ale jak wiadomo Bosch i Siemens to to samo jeżeli chodzi o wymiary i podłączenia.

   Pozdrawiam”

 • Cześć. Czy Pan wymontowałał całkowicie farbyczne nóżki od zmywarki czy porostu ustawił je Pan w najniższym możliwym położeniu?
  Czy można prosić konkretny model zmywarki?

  • Cześć! Nie wymontowałem nóżek, ustawiłem w najniższym możliwym położeniu. Zmywarka to BOSCH SMV46KX00E. Pozdrawiam!

   • Dziękuję bardzo! Kuchnia super. Tylko mnie ta zmywarka powstrzymała przed decyzją o kupnie kuchni z Ikei. Nie chcę tej Ikeowskiej a właśnie bosha :) Widzę, że szlak mam już przetarty.

 • Jak poradził Pan sobie z tym że zmywarka Bosch ma 60 cm szerokości a szafka z ikea do zmywarki tylko 58 cm?

  • Dzień dobry – nie mam szafki do zmywarki – zmywarka jest postawiona na podłodze i bokami przykręcona do sąsiadujących szafek z lewej i prawej strony. Zmywarka z bocznymi uchwytami ma szerokość 60cm, więc front jest przykręcony bezpośrednio do drzwi zmywarki i wszystko pasuje. Pozdrawiam, Kamil

 • Czy miał Pan do stojących szafek nóżki CAPITA? Bo kupiłam szafki METOD a do nich nóżki CAPITA (będzie bez cokołu) i nie wiem jak te nóżki zamontować:( Rozstaw otworów w szafce wynosi 6,5 x 3,0cm a w nóżce 6,0 x 4,0cm. A do tego dołączone są bardzo krótkie wkręty (długości 2cm).

  • Mam nogi METOD montowane na wcisk, przykryte cokołem. Nie widziałem wersji z nogami CAPITA, ale może montuje się je maksymalnie na brzegu szafki i długie śruby wkręcane są pionowo w boczną deskę szafki? Spojrzałem w instrukcję CAPITA i na pierwszy rzut oka tak to wygląda.

   • Informacja, którą Pani Agnieszka uzyskała na infolinii w sprawie nogi CAPITA: „Udało mi się dodzwonić na infolinię. Te nóżki należy przymocować wkrętami nie w otworach w dolnej płycie tylko obok otworów. Po prostu trzeba wkręty przykręcić bezpośrednio do płyty. Niestety nie widać tego w ogóle na dołączonej instrukcji.”

 • W jaki sposób zamontował pan szafki stojące od ściany żeby zamontować blat 72cm? Szafki są na szynach montowane bezpośrednio do ściany? Pytam bo mam do przerobienia instalacje i zastanawiam się jak ją puścić za szafkami.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.

 • Jak rozwiązałeś sprawę piekarnika? U mnie miedzy piekarnikiem a szuflada powstaje 2cm przerwa. Dziękuje za pomoc

 • Panie Kamilu a jaki to blat? laminat? lite drewno? jeśli płyta (bo na to wskazuje nazwa sklepu to jaka jest nazwa produktu?) z góry dziękuje za odpowiedź.

 • Świetna robota. Czy tajemnicą jest koszt zakupu wszystkich szafek? Chociaż orientacyjny. Wahamy się między stolarzem a ikeą.

 • Witam serdecznie. Dziś trafiłam na Pański blog. Jestem posiadaczką kuchni ikea metod od dwóch lat. Mam problem z drzwiczkami od zmywarki a w zasadzie mocowaniem które notorycznie peka. Mąż lutowania juz ten plastik tyle razy, ze w tej chwili zawias rozsypal się na części i jestem bez drzwiczek. Bardzo proszę o radę jak i za pomocą jakiego innego mocowania mogę je zamontować. ? Dodam że mam zmywarkę Amica. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

  • Witam! Niestety nie widziałem mocowania, o którym Pani pisze. U mnie front jest przykręcony bezpośrednio do drzwi zmywarki i nic się z tym nie dzieje. Warunkiem jest jednak odpowiednio wyprofilowana podstawa zmywarki – jak wygląda podstawa w zmywarkach Amica nie wiem, w zmywarce Bosch to działa. Pozdrawiam!

 • Fajnie to wszystko opisałeś, właśnie przymierzam się do zakupu tego zestawu Metod, bardzo cenne wskazówki uzyskałem z twojego doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o blat, cały czas się zastanawiałem jak to ugryźć z tym blatem bo też mam nietypową kuchnię, ale teraz już wiem żeby blat zamówi sobie taki jak ty może w \mikomaxie. Dziękuję i pozdrawiam

 • Dzień dobry jak rizwiazał Pan kwestię odpływu w szafce pod zkew. Szafka tyl ma zabudowany płytą. Czy należy wyciąć otwór na odpływ w płycie?

  • Można wyciąć otwory lub przyciąć tylną płytę i pozostawić jej część. U mnie aktualnie nie ma tylnej płyty, ale planuje dociąć płytę do połowy i zamonotować od dołu szafki.

 • W jaki sposób otwierają się szafki górne, widzę że nie mają uchwytów jak szafki na dole :-) czy to te fronty z wyżłobionymi uchwytami?
  Czy wysokość górnych szafek 100 cm nie stanowi problemu w użytkowaniu? (Mam na myśli wygode otwierania tak wysokich frontów nie mając uchwytów.

 • Witam, jak poradził Pan sobie z okapem ? Niestety szafki wiszące z Ikea jakie właśnie montują mi w kuchni mają 36,5 cm głębokości, a okap który mam spoza Ikea 31,5 cm. Chodzi o różnicę w głębokości ponieważ zostanie z tyłu dziura. Czy miał Pan rozmiar okapu z Ikei i nie było z tym problemu czy spoza ?
  P.S. Bardzo fajny pomocny wpis.

  • Witam, mam ten sam problem. Okap firmy na G (niestety beznadziejny) spoza IKEA i też pozostała dziura. Jedyny mój pomysł to zabudować to płytą uciętą na brakującą głębokość, albo wymienić na okap IKEA UTDRAG, który ma wymaganą głębokość. Pozdrawiam, Kamil

 • Witam ! Kupilam szafke pod okap z IKEI i okap UTDRAG i nie wiem jak go zamontowac.Czy trzeba dolna czesc szafki podniesc wyzej czy wogole nie przykrecac dolu szafki .Moze cos wiecej. Montuje sama i nie mam pojecia jak to zrobic .Pozdrawiam SABINA.

  • Witam! Tak, dolną ściankę szafki należy przenieść wyżej (o wysokość okapu) i zamontować wewnątrz szafki na kątownikach. W tej dolnej ściance trzeba także wyciąć otwór na rurę aluminiową, jeżeli okap takiej wymaga. Montaż okapu jest widoczny na zdjęciu w moim artykule podpisanym „Montaż okapu”. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 • Witam,
  Czy zmywarkę przymocował Pan do bocznych ścian tylko za pomocą dołączonych do zmywarki dwóch blaszek, czy w jakiś inny sposób wykonał Pan mocowanie? Pozdrawiam Ania.

  • Witam, Tak, zmywarkę zamontowałem tylko przy pomocy dwóch kątowników do ścianek bocznych sąsiadujących szafek. Pozdrawiam, Kamil

 • Cześć,
  jak zamontować maskownice do szafek górnych? Te zaczepy można kupić osobno, czy są z maskownicą w Ikei? Mam podobny problem u innej firmy i szukam elementów mocujących.
  Pozdrawiam!

 • zamontowałem 8 lat temu kuchnię Ikea .Kuchnię zaprojektowałem i zmontowałem sam na podstawiei wymiarow i rysunków mebli podanych przez ikea.Meble wypełniły prawie 100% wymiarów kuchni tj,3,5 ix4.5 Koszt to ok 5 tys. zł Natomiast kuchnia robiona na zamówienie o połowę mniejsza w poprzerdnim mieszkaniu kosztowała mnie 7 tys.zł..Jedyny problem miałem z blatem bukowym ale wymieniono mi go na klejony dębowy .

 • zamontowałem 8 lat temu kuchnię Ikea .Kuchnię zaprojektowałem i zmontowałem sam na podstawiei wymiarow i rysunków mebli podanych przez ikea.Meble wypełniły prawie 100% wymiarów kuchni tj,3,5 ix4.5 Koszt to ok 5 tys. zł Natomiast kuchnia robiona na zamówienie o połowę mniejsza w poprzerdnim mieszkaniu kosztowała mnie 7 tys.zł..Jedyny problem miałem z blatem bukowym ale wymieniono mi go na klejony dębowy .

 • Dzień dobry,
  utknęliśmy z przyjaciółmi właśnie przy montowaniu okapu. Nijak nam nie pasuje do szafki z IKEA :( Okap jest nieikeowy. Czy u Pana też okap nie pochodzi z IKEA? W jaki sposób jest przymocowany do szafki? Widzę, że odstaje po bokach, jest bardzo podobny do mojego. Będę wdzięczna za pomoc!

 • Jak można rozwiązać problem wstawienia zmywarki Bosch/Siemens z panelem z boku ciągu szafek Metod?
  Proszę o pomoc.

  • Dostawić zmywarkę do ciągu szafek i zakończyć pionowym elementem wykonanym z blatu. Tak jak w artykule na zdjęciu ogólnym kuchni w ciągu szafek dolnych z lewej strony. Pozdrawiam, Kamil

 • Dzień dobry, bardzo przydatny post! Mam natomiast pytanie dotyczące wysokości szafek dolnych. Bez nóżek jest to 80cm, można dokupić nóżki w wysokości 8cm i przeglądając stronę IKEA nie widziałam niższych. Oczywiście to całkowitej wysokości należy dodać wysokość blatu. Jestem ograniczona wysokością okna i muszę zmieścić się w 88 cm całkowitej wysokości. Czy do szafek z ikea można zamontować inne nóżki i przede wszystkim niższe?

  • Dzień dobry, dziękuję za pozytywny odbiór! Miałem ostatnio ten sam problem, gdy pomagałem siostrze w składaniu kuchni IKEA. Ostatecznie wystarczyło obniżenie nóżek IKEA na maksymalnie niski poziom, co spowodowało, że było jeszcze 1-1,5cm niżej niż 8cm. To wystarczyło aby kuchnia znalazła się pod oknem, ale na pewno już będzie problem z cokołem, który trzeba będzie przyciąć po długości. Nie mam też pewności co będzie ze zmywarką, czy front schowa się pod zmywarkę przy otwieraniu.

     • Zmywarka to BOSCH SMV45GX02E ale proszę uwzględnić, że po tych kilku latach produkcji mogło się coś w wymiarach pozmieniać. Dodatkowo obniżenie kuchni także wpływa na możliwość montażu takiej zmywarki. Trzeba dobrze wszystko przemyśleć lub kupić zmywarkę w IKEA. Pozdrawiam!

    • Chciałbym dopytać jak najłatwieć przyciąć cokół, aby wszystko było równo i estetycznie. Mam ten sam problem z oknami, potrzebuję się zmieścić w 88cm wysokości.

     Pozdrawiam,
     Adam

 • Witam, dzisiaj okazało się, że mam ten sam problem co Pan – front z ikei, nie pasuje do zmywarki. Czy po maksymalnym jej obniżeniu, w przestrzeni między zmywarką a blatem, nie będzie sie zbierać para, wilgoć itd? Gdzieś czytałam, że zmywarka musi być jak najbliżej blatu. Jak to wygląda u Pana? Pozdrawiam

  • Witam, przestrzeń między zmywarka a blatem zawsze można szczelnie zabudować. U mnie nie jest zabudowana, ale nie zauważyłem, aby działo się coś pomiędzy zmywarką, a blatem. Pozdrawiam!

 • Witam,
  może Pan podać jaki zastosował Pan typ pochłaniacza kominowego pod zabudowę nie korzystając z produktu IKEA?
  Pozd. Grzegorz Senger

  • Witam! Praktycznie każdy – do szyny dodawane są podkładki, które pozwalają odpowiednio docisnąć szynę do ściany. Ze względu na bezpieczeństwo ja zrobiłem na kołkach 10 mm. Pozdrawiam, Kamil

   • Dziękuję za informację. A do kołków 10, wkręty 6? (czytałam gdzieś, że większe się nie mieszczą do otworów w szynie). Ikea niestety nie podaje rozmiarów, a jeszcze nie kupiłam szyny, żeby po prostu zmierzyć.

 • Witam
  Proszę o poradę/instrukcję (ew. zdjęcie, filmik) dotyczącą montażu zmywarki 45 (firmy Beko-jeśli to ma jakieś znaczenie), z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  Grzegorz

  • Witam, nie jestem w stanie przygotować takiego materiału – każda zmywarka jest inna, nie każdą da się zamontować. Nistaty nic nie wiem na temat montażu zmywarek Beko w meblach IKEA. Pozdrawiam, Kamil

 • Bardzo spodobał mi się pomysł z szerszym blatem, ale co wtedy z przykręcaniem szafek stojących do listwy na ścianie, skoro je odsuwamy od ściany?

  • Nie trzeba przykręcać szafek stojących do ściany. Mam ustawione szafki swobodnie i poskręcane między sobą i do blatu.

 • Dzień dobry :)

  jak wymierzyć w którym miejscu nawiercać front do montażu, jeśli zgubiłam instrukcję dołączoną do zmywarki?
  Ikea nie odpowiada, ciągle informacja, że mają dużo zapytań, infolinia kieruje na maila :(

  Pozdrawiam

 • Witam.
  Czy jest możliwość postawienia szafek wiszących metod na podłodze ?
  Szukam niewysokich raczej płytkich szafek z przeznaczeniem pod TV, i tylko wiszące o 37 cm głębokości najlepiej mi pasują. Chciałbym je jednak postawić na podłodze i zastanawiam się czy się da.

  pozdrawiam
  Grzegorz

 • Cześć, czy zmywarkę (z Ikei) da się zamontować w słupku? Czy wtedy słupek powinien składać się z elementów 200 + 40, czy 80+80+80?

 • Ja jedną z szafek kuchennych zamontowałem alternatywnie – wykorzystałem do tego celu wsporniki do półek. To niewielka i dość lekka szafka na przyprawy. Na spód poszło jeszcze podszafkowe radyjko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.