Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie (IKEA RUNNEN)?

Podłoga na naszym balkonie została położona 6 lat temu. Płytki okazały się słabej jakości. Pojawiły się pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Podłoga nie wyglądała najlepiej. Skuwanie płytek to duże wyzwanie, a jeszcze większe wyzwanie to ułożenie nowych. Dodatkowo balkon musiał zostać odnowiony szybko. Wybraliśmy płytę podłogową RUNNEN z IKEA, w kolorze brązowa bejca.

Płyty podłogowe to prosty sposób na odświeżenie tarasu lub balkonu. Powierzchnia jednego opakowania płytek to 0.81 m². Konstrukcja pojedynczej płyty to stelaż z tworzywa, na którym umieszczono drewniane płytki. Całość układa się bardzo szybko, ponieważ montaż polega na zatrzaśnięciu płytek między sobą.

Zobacz też: Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

Nie ma problemu z rozmontowaniem całości i ponownym montażem. W pewnym miejscach płytki trzeba dociąć przy pomocy piły ręcznej, wyrzynarki lub piły mechanicznej. Należy pamiętać o stabilnym umiejscowieniu płyty podczas cięcia, ponieważ podłoże płyty jest dość elastyczne. Jeżeli nie zachodzi potrzeba cięcia, płyty układa się bardzo szybko – 2 godziny i balkon 6m2 bez problemu został ułożony.

Balkon po renowacji

Po 2 miesiącach użytkowania pojawiły się odbarwienia na drewnie, w miejscach najbardziej narażonych na słońce i deszcz, więc pewnie trzeba będzie polakierować wkrótce całość. Producent zaleca lakierowania raz w roku. Istnieje też wersja RUNNEN wykonana w całości z tworzywa, pewnie bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Drewno w płytach RUNNEN jest jednak bardzo przyjemne w dotyku, nie nagrzewa się mocno i wygląda świetnie.

Balkon po renowacji

Do zakończenia renowacji balkonu pozostało skonstruować cokół – w ofercie IKEA nie ma dostępnego cokołu do RUNNEN, ale zastanawiam się nad wykorzystaniem deski tarasowej z akacji azjatyckiej do tego celu.

Wydaje mi się, że bliżej zimy trzeba będzie zdemontować całość i zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, więc minusem jest fakt, że dwa razy w roku będzie przy tym trochę pracy. Zastanawia mnie jedynie trwałość zatrzasków.

Zobacz też: Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

Pozdrawiam,

Kamil

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

(Visited 2 640 times, 14 visits today)

4 thoughts on “Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie (IKEA RUNNEN)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

EnglishPolish