Co zrobić, gdy Internet działa wolno? Wydaje się, że strony otwierają się nieskończenie długo? Z pomocą w takich przypadkach może przyjść odpowiednia konfiguracja serwerów DNS. Dobry DNS pozwala polepszyć ogólne wrażenia jakości pracy w Internecie.
Jak działają serwery DNS można przeczytać we wcześniejszym wpisie:
Serwery DNS to niezbędna usługa dla sieci Internet. Im szybciej otrzymamy odpowiedź od serwera DNS, tym szybciej nasz komputer skontaktuje się z docelowym serwerem, co z kolei pozwoli szybciej wyświetlić stronę internetową.
Gdy otwieramy stronę, może pojawić się nawet kilkaset zapytań do serwera DNS. Portale internetowe składają się z treści pochodzących z różnych serwerów, a o nazwę każdego z nich komputer musi zwrocić się do serwera DNS. W odpowiedzi zwrotnej otrzyma adres IP serwera, który pozwoli na bezpośrednią komunikację.
Treści o określonej tematyce, reklamy, wideo – to wszystko znajduje się na różnych serwerach. Jeżeli do serwera DNS kierujemy tysiące zapytań, warto wybrać najszybszy. W ocenie jakości naszego DNS, pomoże aplikacja o nazwie namebench, dostępna m.in. dla systemu Windows. Aplikację można pobrać z namebench.
Uruchamiamy aplikację – pojawi się przyjazny ekran konfiguracyjny. Do pola Nameservers zostaną wczytane adresy IP serwerów DNS, z których aktualnie korzysta nasz system operacyjny. Możemy też podać adresy IP serwerów DNS, które chcielibyśmy przetestować. Zaznaczając opcję „Include global DNS providers”, porównamy testowany przez nas DNS do popularnych i ogólnodostępnych usług DNS. Jako parametr Query Data Source najlepiej wybrać najpopularniejsze strony wg Alexa. Konfiguracja Namebench została pokazana na rysunku:
Efektem pracy aplikacji będzie wskazanie najszybszego DNS dla naszego komputera oraz najlepiej dostosowana konfiguracja serwerów DNS. Przykład raportu widoczny jest na rysunku:
Test wskazał nam najszybsze DNS o adresach IP: 156.154.70.1 (UltraDNS), 208.67.222.222 (OpenDNS). Okazuje się, że UltraDNS jest o 162% szybszy od aktualnie wykorzystywanego DNS. Konieczne jest podanie zawsze co najmniej dwóch serwerów DNS. W przypadku awarii pierwszego serwera DNS, zapytania zostaną przekazane do drugiego serwera DNS.
Pozostaje do wykonania konfiguracja ustawień serwerów DNS w ustawieniach sieciowych systemu Windows lub opcjach routera. W routerze konfiguracja DNS może różnić się w zależności od modelu. Przeważnie wyszukujemy opcji związanych z DNS i ustawiamy podstawowy oraz zapasowy serwer DNS, wskazany przez Namebench. Ustawienia DNS zostaną przekazane do komputerów w sieci przy automatycznej konfiguracji adresu IP (DHCP).
W przypadku Windows 10 wybieramy:
Ustawienia -> Sieć i Internet -> Zmień opcje karty
Wyszukujemy połączenie sieciowe, z którego aktualnie korzystamy i klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie „Połączenie sieci bezprzewodowej” lub „Połączenie lokalne”. Z menu wybieramy „Właściwości”. Pojawi się okno „Właściwości: Połączenie …”, wybieramy „Sieć”, następnie „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”, klikamy „Właściwości”. Zaznaczamy opcję „Użyj następujących adresów serwerów DNS” i wpisujemy w pole „Preferowany serwer DNS” adres IP: 156.154.70.1, natomiast w pole „Alternatywny serwer DNS” adres IP: 208.67.222.222. Adresy serwerów DNS zostały wskazane przez Namebench. Klikamy dwa razy „OK” i nowe serwery DNS zostały skonfigurowane.
Odpowiednia konfiguracja DNS pozwoli zauważalnie przyspieszyć Internet. Odpowiednio skonfigurowane serwery DNS mogą także znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszego komputara, ale o tym w następnym wpisie. Powodzenia w zabawie z DNS!
Pozdrawiam,
Kamil Folga
2 thoughts on “Jak przyspieszyć Internet?”