Jak zresetować router do ustawień fabrycznych?

Jak przywrócić router do ustawień fabrycznych? Jak zresetować hasło do routera? Takie pytania często pojawiają się na różnych forach. Sprawa nie jest skomplikowana, ale metoda resetowania może różnić się w zależności od producenta i modelu routera.

Pierwszą czynnością jest sprawdzenie czy router nie pracuje z domyślnymi ustawieniami.  Bardzo często użytkownicy nie ustawiają hasła, pozostawiając domyślną konfigurację producenta.  Dane o domyślnych ustawieniach znajdziemy w dokumentacji routera. W większości popularnego sprzętu dostępnego na naszym rynku użytkownik to “admin” lub “administrator”, natomiast popularne hasła to “admin”, “password” lub brak hasła. Warto zajrzeć na stronę https://bestvpn.org/default-router-passwords/ gdzie znajdują się domyślne nazwy użytkownika i hasła dla większości routerów dostępnych na rynku. Jak podjąć próbę zalogowania się? W przeglądarkę stron internetowych (Chrome, Firefox, Opera, Edge) w pasek adresu strony należy wpisać adres IP bramy dla naszej sieci. Jak znaleźć adres IP bramy, pisałem we wcześniejszym wpisie.

Domyślne ustawienia dla popularnych routerów TP-LINK to adres IP 192.168.1.1, użytkownik: admin, hasło: admin

Jeżeli powyższa metoda zawiedzie, prawdopodobnie wcześniej zostało zmienione hasło do routera. Większość routerów posiada przycisk RESET na tylnym panelu urządzenia.

reset

Wciśnięcie tego przycisku – przykładowo spinaczem biurowym – na 10-20 sekund (zależy od urządzenia), powinno zresetować router do ustawień fabrycznych. Proces przywracania routera do ustawień domyślnych rozpocznie się, gdy diody kontrolne na panelu urządzenia zmienią kolorystykę świecenia lub częstotliwość migania.

Przeczytaj też: Jak przyspieszyć Internet?

Zdarzają się urządzenia, gdzie reset jest możliwy po wyłączeniu zasilania, a następnie wciśnięciu przycisku RESET i jednoczesne włączenie routera do zasilania. Przycisk RESET należy trzymać wciśnięty w czasie podłączania zasilania przez kolejnych kilkanaście sekund. Diody kontrolne na panelu routera powinny zmienić kolorystykę lub częstotliwość migania, co będzie oznaczało, że proces przywracania routera do ustawień fabrycznych rozpoczął się.

Jeżeli uda się przywrócić ustawienia z wykorzystaniem przycisku RESET, router pozwoli zalogować się z fabryczną nazwą konta oraz hasłem skonfigurowanym przez producenta. Dane o domyślnych ustawieniach użytkownika oraz hasła, znajdziemy w instrukcji użytkownika routera. Warto pamiętać, że po resecie do ustawień fabrycznych zmianie może ulec adres IP komputera i bramy domyślnej. Router trzeba będzie także na nowo skonfigurować, szczególnie w przypadku łącza WAN, zgodnie z danymi dostawcy Internetu. Warto zabezpieczyć sieć bezprzewodową przed niepowołanymi gośćmi.

Na moim blogu możesz przeczytać:

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

2 thoughts on “Jak zresetować router do ustawień fabrycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.