Jak samodzielnie zbudować sieć komputerową w domu lub mieszkaniu? (Część 1 – Podstawy)

Budowa prostej sieci komputerowej w domu lub mieszkaniu nie jest skomplikowana. Jeżeli łączna kubatura pomieszczeń nie jest duża, można zrealizować sieć komputerową wyłącznie z wykorzystaniem urządzeń bezprzewodowych Wi-Fi. W przypadku, gdy budynek jest piętrowy z duża ilością pomieszczeń, warto zainwestować w kablową sieć komputerową, uzupełnioną siecią bezprzewodową Wi-Fi.

Sieć domowa – nie tylko Wi-Fi

Większość nowoczesnych urządzeń wymagających podłączenia do Internetu, posiada kartę Wi-Fi. Wi-Fi nie powinno być jedynym sposobem na dostęp do sieci komputerowej i Internetu. Jeżeli zrealizujemy bezprzewodowy dostęp do sieci przez Wi-Fi, możliwe będzie przyłączenie komputerów, tabletów, smartfonów, telewizorów i innych nowoczesnych urządzeń. Niestety wiele urządzeń (drukarki, telewizory, dekodery) może nadal wymagać kabla. Kolejny problem sieci bezprzewodowych to zasięg i możliwości Wi-Fi. Sygnał Wi-Fi jest skutecznie tłumiony przez ściany, drzwi, szyby, a nawet skupiska ludzi. Powoduje to, że prędkość sieci bezprzewodowej może być zbyt niska, a zasięg zbyt słaby, aby uzyskać poprawne połączenie dla określonych urządzeń. Kabel w przeciwieństwie do sieci bezprzewodowej zapewnia stabilne połączenie i wysokie prędkości. Nawet jeżeli nie będziemy korzystali często z sieci kablowych, warto położyć kable, których koszt będzie niewielki. W przyszłości tak utworzona infrastruktura pozwoli podłączyć różnego typu inteligentne domowe urządzenia.

Jak ułożyć i połączyć kable?

Sieć komputerowa w domu lub mieszkaniu powinna posiadać architekturę gwiazdy. Oznacza to, że wszystkie kable powinny zostać poprowadzone od gniazd sieciowych w pokojach do jednego wspólnego punktu. W zastosowaniach wewnętrznych wystarczająca jakość kabla to kategoria 5e (tzw. skrętka). Skrętka to skręcone 4 pary przewodów miedzianych – łącznie 8 przewodów. Nie należy wybierać podejrzanie tanich kabli, ponieważ prawdopodobnie nie będą wykonane w pełni z miedzi. Kable można ułożyć samodzielnie. Promień gięcia kabli komputerowych jest bardzo duży, więc nie ma obawy, że kabel ułożymy niepoprawnie. Kable w pomieszczeniach powinny zostać zakończone gniazdami komputerowymi tej samej kategorii co kabel, czyli w przedstawionym przypadku 5e. Dla majsterkowicza zarobienie gniazda sieciowego nie powinno stanowić problemu. Powinniśmy jedynie wcisnąć 8 różnokolorowych przewodów kabla w odpowiednio oznaczone miejsca na module gniazda. Do tego celu służy przyrząd nazywany kronownicą, ale można wcisnąć żyły kabla cienkim, płaskim śrubokrętem. W punkcie do którego schodzą się kable z pomieszczeń, powinniśmy zarobić kable na tzw. patchpanelu. Patchpanel to element instalacyjny, który z jednej strony zawiera określoną ilość modułów (podobnych do tych w gniazdach), na które wciskamy przewody kabli komputerowych. Z drugiej strony patchpanel posiada wejście na kable komputerowe, które powinny być połączone do przełącznika (switcha) lub routera.

Jak połączyć urządzenia?

W wybranym punkcie centralnym znajduje się router, do którego podłączone są kable przychodzące z pomieszczeń. Router posiada przeważnie 4 porty oznaczone jako LAN (sieć lokalna), przeznaczone na kable przychodzące z pomieszczeń. W przypadku, gdy kabli jest więcej należy wyposażyć sieć w przełącznik (switch) o ilości portów równej ilości kabli przychodzących do routera + port do podłączenia routera. Przełącznik (switch) 8-portowy będzie odpowiedni do większości zastosowań. Gdy kable przychodzące z pomieszczeń podłączyliśmy do przełącznika, a przełącznik do jednego z portów LAN routera, pozostaje zrealizować połączenie z siecią Internet. Jeżeli nasz dostawca Internetu pozostawił modem, wówczas port WAN routera powinien zostać podłączony kablem sieciowym do tego urządzenia. Jeżeli korzystamy z usług operatora komórkowego LTE, możemy otrzymać zamiast modemu wyłącznie kartę SIM. W takim przypadku powinniśmy zakupić router posiadający zintegrowany modem z wejściem na kartę SIM.

Wi-Fi nie tylko z routera…

Pozostaje do wyjaśnienie sposób realizacji sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie funkcjonalności Wi-Fi, zintegrowanej w większości routerów. W niektórych przypadkach zasięg sieci Wi-Fi może jednak nie wystarczać do zapewnienia odpowiedniego sygnału w całym domu. Szczególnie sygnał Wi-Fi tlumią stropy z żelbetonu. Rozwiązaniem są dedykowane punkty dostępowe – najczęściej w formie talerzy podwieszanych do sufitu – zwiększające zasięg sieci bezprzewodowej w domu, dzięki rozmieszczeniu na różnych kondygnacjach. Punkty bezprzewodowe wymagają podłączenia kablem sieciowym do przełącznika w centralnej lokalizacji. Przeważnie do punktu bezprzewodowego nie musimy podłączać niezależnego zasilania, ponieważ zarówno dane sieciowe jak i zasilanie przesyłane są kablem z centralnej lokalizacji.

W pierwszej część kursu „Jak samodzielnie zbudować sieć komputerową w domu lub mieszkaniu?” omówiłem tylko podstawowe zagadnienia. Kolejne części rozwiną poszczególne tematy, przedstawię typowe konfiguracje i metody wyboru sprzętu. Zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

2 thoughts on “Jak samodzielnie zbudować sieć komputerową w domu lub mieszkaniu? (Część 1 – Podstawy)

  • Witam, super podstawy obrazujące co i jak:) Przydałoby się opisać bardziej sposoby rozszerzenia sygnału wifi;
    repeatery, punkty dostępowe, czy takie same nazwy sieci, jakie kanały, jakie pasma? Co lepiej i dlaczego:)
    respect!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.