Jak sprawuje się kuchnia IKEA po 2 latach użytkowania?

Minęły już 2 lata od kiedy użytkujemy kuchnię IKEA, opisaną w artykule “Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?”. Warto podsumować ten czas, przedstawić informacje jak sprawują się meble i jakie potencjalne problemy zostały zauważone. Mam doświadczenie również z inną kuchnią IKEA, a także Wasze komentarze, więc doświadczeń zebrało się wiele.

Ogólne wrażenia z użytkowania mebli są bardzo dobre. Fronty są w bardzo dobrym stanie, nic nie odpryskuje i nie widać zniszczeń, pomimo naprawdę solidnego użytkowania przez 4 osobową rodzinę. Wszystkie mechanizmy szuflad czy zawiasy pracują wzorcowo i trudno do czegoś przyczepić się.

Warto jednak wskazać kilka problemów, które nie są wynikiem zaniedbań projektantów IKEA, ale raczej moich kombinacji ze sprzętem AGD. Co bym zmienił?

Po pierwsze… zmywarka

Gdy montowałem naszą kuchnię stwierdziłem, że zmywarki oferowane w IKEA są mniej atrakcyjne parametrami i możliwościami od tych dostępnych w sklepach AGD. Kupiłem zmywarkę nieIKEA, którą udało się zamontować w zestawie kuchennym IKEA. Niestety zmywarka musiała zostać specjalnie obniżona na nogach do minimum, co spowodowało powstanie dość dużej dziury, pomiędzy góra zmywarki a blatem. To jednak stanowiło problem jedynie estetyczny, łatwy do zaślepienia. Dodatkowo dosłownie centymetry dzieliły mnie od problemu nie do końca otwierających się drzwi zmywarki, do których przykręciłem front. Moją zmywarkę udało się ostatecznie dopasować, ale jak będzie z innymi modelami i producentami zmywarek, muszę na dziś odpowiedzieć, że nie wiem. Uczciwie trzeba napisać, że po 2 latach użytkowania, instalacja zmywarki nieIKEA działa średnio. Po otworzeniu drzwi pozostaje 0,5 cm marginesu do cokołu, całość wyrobiła się, więc czasami front zahacza o cokół (myślę, że trzeba przyciąć w tym miejscu cokół).

Gdybym miał ponownie zdecydować dziś, kupiłbym zmywarkę w IKEA. Są trochę droższe od porównywalnych parametrami zmywarek na rynku, ale ich zaletą jest 5 letnia gwarancja. Może zawodowi instalatorzy mają lepsze metody na zmywarki nieIKEA w kuchniach IKEA. Gdyby ktoś miał lepsze doświadczenia, proszę o informacje.

Po drugie… okap

W naszej kuchni IKEA mam zamontowany okap podszafkowy innego producenta niż IKEA. Nie jest idealnie dopasowany do szafek IKEA i pomiędzy tylnymi ścianami szafki i okapu powstała dziura. Niestety część tego co unosi się do góry podczas gotowania, trafia nie tylko na wyciąg okapu, ale również do wnętrza szafki. Jeżeli stosujesz okap nie pochodzący z IKEA to lepiej zamontować nad płytą okap tradycyjny bez szafki. Jeżeli musisz mieć okap podszafkowy, szukaj czegoś pasującego idealnie wymiarami do szafki lub kup okap z IKEA. Zapewne da się załatać problematyczną dziurę, ale trzeba liczyć się z takim problemem i bez profesjonalnych narzędzi trudno będzie wykonać to dokładnie.

Po trzecie… cokół

Niestety cokół FORBATTRA jest wykonany z dość elastycznego tworzywa, które jest trudne do czyszczenia i pracuje. Mocowania w postaci łączników do nóg szafek, nie są najmocniejszą stroną tego elementu. Jeżeli cokół składa się z jednej części, nie jest najgorzej. Jeżeli jednak łączymy cokół z większej ilości elementów, całość pracuje dość elastycznie. Zakończenia cokołu trzeba przykleić do cokołu (listwy), ponieważ przy montażu na wcisk zgodnie z instrukcją, końcówki wypadają przy nawet słabych uderzeniach, przykładowo odkurzacza.

Czy uda się na czymś oszczędzić?

Z powyższego opisu wynika, że największe problemy z meblami kuchennymi IKEA generują niestandardowe elementy AGD. Czy tak jest ze wszystkim i nie da się nic oszczędzić, kupując część elementów poza IKEA? Z porównania z firmowym oświetleniem twierdzę, że śmiało można montować oświetlenie LED innych producentów. Oświetlenie w IKEA jest dość drogie, więc to dobry sposób na oszczędności.

Druga sprawa to blat – lepiej jest kupić blat w sklepie i zlecić przycięcie, ponieważ będzie to rozwiązania tańsze i szybciej dostępne, niż zamówienie porównywalnego blatu na wymiar w IKEA.

Podsumowując – Kuchnia IKEA to bardzo dobry wybór. Jest trwała i dobrej jakości. Należy jednak świadomie rozważyć dobór sprzętu AGD.

Pozdrawiam,

Kamil

6 thoughts on “Jak sprawuje się kuchnia IKEA po 2 latach użytkowania?

  • Śledzę bloga od dłuższego czasu, świetna robota zastanawiam się czy jest możliwość obniżenia szafek (nóżek) do takiej wysokości aby całość (nóżki,szafka, blat 4cm grubości) miLy razem 88cm…

    • Dzięki za pozytywną reakcję! Minimalna wysokość nogi METOD to 7cm, obudowa szafki ma wysokość 80cm, więc już blat nie zmieściłby się (średnio 4cm). Myślę, że mogłabyś zastosować inne nogi (dokręcić do szafek nogi nawet innego producenta o wysości 4cm) + obudowa szafki 80cm + blat 4cm i wtedy całość zmieściłaby sie w 88cm wysokości. Problemem byłby jeszcze cokół, który trzeba przyciąć na wysokość nóg. Moim zdaniem jest to do zrobienia :) Pozdrawiam, Kamil

  • Właśnie planuję swoją kuchnię z IKEA i wahałam się nad zmywarką i okapem tej firmy. Szukając opinii innych natrafiłam na ten artykuł. Jest bardzo pomocny. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.