Jak sprawuje się podłoga IKEA Runnen po 2 sezonach?

Podłoga IKEA Runnen została zamontowana na naszym balkonie 2 lata temu. Nadszedł czas na ocenę.

Wykorzystałem podłogę drewnianą IKEA RUNNEN, produkowaną z drewna (akacja). Inne opcje tej podłogi to panele wykonane z tworzywa sztucznego, a obecnie również z ceramiki (ATAPPEN, MALLSTEN) oraz imitacja trawy. Płyty podłogowe to prosty sposób na odświeżenie tarasu lub balkonu. Zaletą tej podłogi jest niewątpliwie łatwy montaż.

Najczęściej poruszany problem w dyskusjach i komentarzach to trwałość podłogi RUNNEN. Warto podkreślić, że nie demontowałem, ani nie zabezpieczałem podłogi na zimę. Trzeba uczciwie napisać, że powierzchnia drewna płyt RUNNEN niszczy się dość szybko i pojawiają się rysy, czy wgłębienia. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób przykładających szczególną uwagę do wyglądu. Ta podłoga pozwala cieszyć się naturalnym drewnem, gdzie rysy lub wgłębienia to normalna rzecz.

Podłoga IKEA RUNNEN po 2 latach użytkowania bez bejcowania

Dodatkowo zdarza się, że nieliczne kawalki drewna składające się na płytę pękają. Jeżeli płyta RUNNEN narażona jest na deszcz/wodę, niszczy się szybciej. Zdecydowanie widać to płytach znajdujących się na nieosłoniętych sufitem częściach podłogi.

Nie konserwowałem podłogi przez 2 lata, ale myślę, że po ponownym bejcowaniu będzie wyglądała nieźle. Posiadam meble IKEA APPLARO wykonane z tego samego co RUNNEN materiału i po bejcowaniu wyglądają bardzo dobrze, pomimo kilku lat funkcjonowania na otwartym balkonie. IKEA zaleca zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, poprzez regularne bejcowanie, mniej więcej raz w roku.

Podłoga IKEA RUNNEN po 2 latach użytkowania bez bejcowania w miejscu narażonym na deszcz/śnieg, duże nasłonecznienie

Część potencjalnych użytkowników pytała mnie o odbarwianie podpodłogi. Nie demontowałem większymi fragmetami RUNNEN, więc nie wiem jak wygląda podpodłoga pod płytami. IKEA jednak twierdzi, że drewno zawiera kwas taninowy, który po jakimś czasie przedostanie się i spowoduje odbarwienie podpodłogi. Nie zalecają więc kładzenia drewnianej podłogi na powierzchnię, jeśli obawiamy się, że ją uszkodzimy. Z pewnością po ponownym bejcowaniu płyt RUNNEN, podpodłoga może również odbarwić się.

Podłogę RUNNEN teoretycznie można demontować i ponownie montować. Musiałem wymienić jedną z płyt i powierdzam, że jest to łatwe zadanie, a zaczepy z tworzywa są trudne do zniszczenia.

Wg mnie podłoga IKEA RUNNEN to dobre rozwiązanie i dobrze sprawuje się po 2 latach. Wykonana z drewna podłoga jest podatna na niszczenie, ale można ją bejcować, więc stosunkowo łatwo zadbać o jej dobrą kondycję. Z pewnością dużo bardziej wytrzymałe na zniszczenie są podłogi z tworzywa czy ceramiki, ale drewno wygląda naturalniej. Zaletą jest fakt, że podłoga jest prawdziwie drewniana :)

Pozdrawiam,

Kamil

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

Zobacz też: Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie (IKEA RUNNEN)?

3 thoughts on “Jak sprawuje się podłoga IKEA Runnen po 2 sezonach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.