Pytania o hasło do Wi-Fi i możliwość jego zmiany, bardzo często są poszukiwane przez użytkowników routerów. Pozostawienie sieci niezabezpieczonej lub zabezpieczonej domyślnym hasłem, naraża użytkownika nawet na konsekwencje prawne. Łatwo wyobrazić sobie, że do naszej niezabezpieczonej sieci przyłącza się obca osoba i dokonuje przestępstwa w Internecie.
Dla własnego spokoju dobrze jest zmieniać hasła do praktycznie wszystkich usług (portale społecznościowe, poczta elektroniczna, usługi bankowe, Wi-Fi), co określony czas – przykładowo miesiąc. Hasła powinny zawierać małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne. Długość hasła powinna wynosić minimum 8 znaków. Istnieją strony, które pomagają tworzyć dobre hasła – przykładowo passwordsgenerator.net.
Chciałbyś zmienić hasło do Wi-Fi? Nic prostszego, wystarczy posiadać dostęp do panelu zarządzania routera. Przejrzyj wcześniejsze moje wpisy, a z pewnością dowiesz się, jak to zrobić. W pole wyszukiwania przeglądarki stron internetowych wpisujemy adres IP bramy naszego rutera, następnie logujemy się z wykorzystaniem znanej nam nazwy użytkownika i hasła. Przyjrzyj się teraz dokładnie grafice poniżej….
Jeżeli nie znasz nazwy użytkownika lub hasła, przejrzyj moje wcześniejsze wpisy. Co należy znaleźć? Zabezpieczenie hasłem Wi-Fi pojawiło się w mechanizmie WPA/WPA2. Szukamy w interfejsie zarządzania zakładki „Sieć bezprzewodowa” lub „Wireless” i klikamy w to pole. Pojawia się interfejs zarządzania sieciami bezprzewodowymi. Wśród ważniejszych parametrów warto wyróżnić „SSID”, który oznacza po prostu nazwę naszej sieci bezprzewodowej. Nazwa ta wyświetla się w naszym systemie operacyjnym komputera/telefonu, gdy poszukujemy nowych sieci bezprzewodowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ten parametr, jeżeli chcemy aby nasza sieć Wi-Fi miała inną nazwę. Hasło jest ukryte w postaci parametru „PSK Passphrase”. Zmieniając wartość tego parametru, zmienimy jednocześnie hasło do sieci. Zapisujemy ustawienia i gotowe. W różnych urządzeniach, interfejs użytkownika może być odmienny, ale zawsze należy szukać zarządzania siecią bezprzewodową (wireless), a następnie słów kluczowych „SSID” w celu zmiany nazwy sieci oraz „PSK Passphrase” w celu zmiany hasła.
Routery oferują różne mechanizmy bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej (WEP, WPA/WPA2), mechanizmy szyfrowania (AES, TKIP). Opisany wyżej sposób dotyczy najpopularniejszego obecnie zabezpieczenia w postaci WPA2. O szczegółowych parametrach ustawień routerów i sieci bezprzewodowej napiszę w następnym wpisie. Zapraszam!
Pozdrawiam,
Kamil Folga
…sieci komputerowe dla każdego
Warto od razu zmienić hasło do routera bo większość osób ma domyślne + wyłączyć możliwość zdalnego logowania do panelu administratora urządzenia (remote access) o ile router posiada taką opcje.
Sam do niedawna miałem problem ze zmianą hasła bo router po prostu „nie zapisywał” nowo ustawionego hasła. Dobrze że takie artykuły powstają bo są potrzebne, świetny blog :)