Jakie jest domyślne hasło do mojego routera?

Większość nowoczesnych routerów jest tak skonfigurowana domyślnie, że nie wymaga dodatkowych ustawień, aby pracować poprawnie po podłączeniu. Gdy chcemy zmienić ustawienia Wi-Fi, konieczne jest jednak zalogowanie się do routera z użyciem nazwy użytkownika i hasła – gdzie znajdziemy te dane?

W celu zalogowania się do routera, otwieramy przeglądarkę stron internetowych, wpisujemy w pasku adresu domyślny adres IP routera (zazwyczaj 192.168.0.1 lub 192.168.1.1). Pojawi się pytanie o nazwę użytkownika i hasło. Dane te można znaleźć w dokumentacji urządzenia, ale co zrobić gdy nie posiadamy instrukcji? Jeżeli dane nie zostały wcześniej zmienione, możemy sprawdzić domyślne ustawienia dla różnych routerów na następujących stronach internetowych:

https://portforward.com/router-password/

Dla popularnych marek routerów dostępnych w Polsce domyślny adres IP routera to 192.168.0.1 lub 192.168.1.1, nazwa użytkownika to admin, a hasło admin lub puste.

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie okaże się skuteczny, należy zrestetować router do ustawień fabrycznych, zgodnie z poniższym poradnikiem:

Pozdrawiam,

Kamil Folga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.