O adresach IP, protokołach TCP i UDP…

Adres IP jest indywidualnym identyfikatorem każdego urządzenia / komputera pracującego w sieci. Można przyjąć tu porównanie do adresu zamieszkania. Adres zamieszkania składa się z nazwy państwa, miejscowości, ulicy, numeru domu. Każdy adres zamieszkania jest unikalny w skali globalnej, podobnie jak adres IP. Znając adres zamieszkania osoby w odległej miejscowości, możemy wysłać list, który na podstawie danych znajdujących się na kopercie, trafi do odbiorcy. Podobnie jest z adresami IP – znając adres IP odległego komputera lub serwera, możemy nawiązać skuteczną komunikację. Adres IP składa się z czterech liczb z zakresu 0..255, oddzielonych kropkami, przykładowo 192.168.10.10.

Komunikacja w sieci Internet najczęściej (ale nie zawsze, o czym dalej) realizowana jest za pomocą protokołu TCP i ma charakter połączeniowy. Oznacza to, że komputer wysyłając pakiet, oczekuje na potwierdzenie dostarczenia tego pakietu. Działa to na podobnej zasadzie co list z potwierdzeniem odbioru. Komputer (nadawca) wysyła pakiet (list) z żądaniem potwierdzenia odbioru. Jeżeli pakiet (list) dociera do serwera (odbiorca), potwierdzenie wraca do komputera (nadawcy). W przypadku protokołu TCP utrata pakietu wiąże się z koniecznością ponownej transmisji (retransmisja). Istnieje też wersja komunikacji analogiczna do listu bez potwierdzenia. W tym przypadku wysyłamy list i trudno powiedzieć czy trafi do odbiorcy. Jeżeli jednak trafi do odbiorcy, cały proces będzie bardzo szybki. I ten przypadek wysyłania wiadomości bez potwierdzenia ma odzwierciedlenie w protokołach Internetowych, w postaci transmisji UDP. Posługując się protokołem UDP pakiety (listy) są wysyłane bez konieczności potwierdzenia odbioru.

Jakie jest zastosowanie omówionych zagadnień w sieciach komputerowych? Adresy i protokół IP to podstawowy mechanizm transportu danych w sieciach komputerowych. Dzięki niemu wiemy kto jest nadawcą, a kto odbiorcą pakietów (listów). Protokoły TCP i UDP pozwalają na poprawną pracę aplikacji, które wykorzystujemy w komunikacji IP. TCP wykorzystywany jest w komunikacji, która powinna być pewna – przesyłanie stron www, poczta elektroniczna, transmisja FTP. UDP z kolei można wykorzystać, gdy potrzebujemy bardzo szybkiej transmisji, ale nic się nie stanie, gdy część pakietów zostanie utracona – transmisja video, transmisja głosu.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.