O Bajtku…

Dziś rano na portalu Niebezpiecznik pojawiła się informacja, że wszystkie numery czasopisma Bajtek w postaci elektronicznej są dostępne w ramach portalu archive.org. To piękny prezent świąteczny dla wszystkich, którzy w latach 80-tych i 90-tych hobbistycznie zajmowali się komputerami.

Bajtek to jeden z pionierów wśród czasopism o tematyce komputerowej w Polsce. Tematyka oscylowała wokół popularnych komputerów domowych (Atari, Commodore, ZX Spectrum, Amstrad) i dedykowana była początkującym użytkownikom. Pierwszy numer Bajtka ukazał się we wrześniu 1985 roku jako dodatek do Sztandaru Młodych, a od 1989 roku Bajtek stanowił niezależny magazyn. Nakład był bardzo wysoki i wynosił ponad 200 tys. egzemplarzy. Łącznie w latach 1985-1996 ukazało się 130 numerów Bajtka. Pomimo wysokiego nakładu, trudno było zdobyć czasopismo, a gazetę zdobywała ta osoba, która jako pierwsza od pojawienia się wieści o dostawie, dobiegała do kiosku Ruchu :)

Pismo podzielone było na sekcje związane z nowościami i grami, ale zdefiniowany był również podział na klany, czyli części traktujące o określonych rodzajach komputerów. Bajtka czytało się od deski do deski, ponieważ ciekawe były tematy nie tylko dotyczące posiadanego komputera, ale także komputerów konkurencyjnych. Dodatkowo zawsze znajdowały się listingi (kody programów), które z pewnością przyczyniły się do postawienia pierwszych kroków w programowaniu dla wielu obecnie profesjonalnych programistów.

Jak podaje Wikipedia, Bajtek w 1986 roku przekształcił się w miesięcznik Komputer, który z kolei w 1991 roku został zakupiony przez wydawnictwo IDG i jest wydawany pod nazwą PC World. W mojej karierze zawodowej miałem przyjemność współpracować z IDG i opublikować kilka tekstów w PC World.

Warto zajrzeć do starych numerów Bajtka (archiwum dostępne tu) i powspominać stare czasy – kiedyś komputery były czymś więcej, niż maszynami do pracy i rozrywki…

Życzę Wam radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, miłych chwil spędzonych z rodzinami!

Pozdrawiam,

Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.