O serwerach DNS i domenach

Strony WWW w sieci Internet znane są pod różnymi adresami, które w rzeczywistości są nazwami domen, uzupełnionymi o odpowiednie przedrostki. Przykładowo adres strony internetowej www.folga.pl – nazwa domeny folga.pl została uzupełniona o przedrostek www. Od domeny możemy tworzyć subdomeny np. kamil.folga.pl.

Jak wspomniałem we wcześniejszych wpisach komunikacja w sieci Internet odbywa się za pośrednictwem adresów IP. Komputer o określonym adresie IP komunikuje się z serwerami lub innymi urządzeniami sieciowymi także o określonych adresach IP. W przeglądarkę wpisujemy jednak nazwę strony WWW. W wyniku wewnętrznych procesów zachodzących pomiędzy przeglądarką internetową, a protokołami obsługi sieci Internet zawartymi w systemach operacyjnych, wpisana nazwa strony zostaje zamieniona na adres IP serwera obsługującego daną stronę. Czynność ta wykonywana jest przez nasz komputer we współpracy z serwerem nazw DNS (Domain Name Server). Dopiero po otrzymaniu adresu IP danego serwera, wysyłane są do niego pakiety zawierające żądanie o stronę.

Jak to działa? Najłatwiej przekonać się na przykładzie. Wykorzystamy do tego celu polecenie NSLOOKUP dostępne w prawie każdym systemie operacyjnym. W naszym przypadku będzie to system Windows. Z poziomu linii komend (Start -> Uruchom -> cmd) korzystamy z polecenia NSLOOKUP.

Co wydarzyło się w tym przykładzie? Na początku wywołaliśmy program NSLOOKUP. Otrzymaliśmy automatycznie nazwę oraz adres IP serwera nazw, który wykorzystuje w komunikacji z siecią Internet nasz komputer. Okazało się, że jest to serwer DNS o nazwie dns.szczecinek.net.pl oraz adresie IP 193.238.171.2. Gdy testujesz polecenie na swoim komputerze, otrzymasz zapewne inny serwer DNS, powiązany z Twoim dostawcą Internetu. W kolejnym kroku wpisujemy nazwę strony. W naszym przypadku jest to strona www.networld.pl – przy okazji jest to strona jedynego profesjonalnego magazynu o sieciach komputerowych w Polsce – POLECAM!!! Gdy po wpisaniu nazwy strony naciśniemy klawisz ENTER, uzyskamy adres IP serwera obsługującego tą stronę – 194.69.207.149. Właśnie z tym adresem IP serwera będzie komunikował się nasz komputer, gdy zamierzamy wyświetlić stronę www.networld.pl w naszej przeglądarce stron internetowych.

Serwery nazw DNS to dość skomplikowane zagadnienie, więc wrócimy do niego szczegółowo w przyszłości.

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego

 

1 thought on “O serwerach DNS i domenach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.