Protecti.pl – jak ograniczyć pracownikom dostęp do stron internetowych, które nie są związane z pracą?

Ilość atrakcyjnych usług pojawiających się w Internecie stale wzrasta. Użytkownicy coraz częściej uzależniają się od korzystania z serwisów społecznościowych, portali aukcyjnych, czy zwyczajnego przeglądania nowych wiadomości. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy wskazanymi użytkownikami są pracownicy. Odbija się to nie tylko na produktywności, ale może prowadzić do potencjalnych strat w firmie. Jako pomysłodawca i jedna z osób rozwijających Protecti.pl chciałbym opowiedzieć trochę o rozwiązaniu.

Istnieje kilka metod blokady dostępu do treści Web, których przeglądanie nie jest akceptowane przez pracodawcę. Popularne są aplikacje instalowane na komputerach użytkowników. Niestety zawsze istnieje możliwość łatwego ominięcia tak zrealizowanych zabezpieczeń. Dodatkowo aplikacje mogą zwiększać obciążenie systemu operacyjnego. Dużo większą kontrolę otrzymujemy stosując zabezpieczenia na poziomie urządzeń sieciowych. Konieczne jest jednak posiadanie zaawansowanych urządzeń sieciowych, które zakup jest kosztowny, a dodatkowo wymagają specjalisty do ich obsługi.

Nowością wśród mechanizmów blokady dostępu do określonych zasobów Web, stanowią systemy filtracji treści oparte o zdalne usługi SaaS. Przykładem rozwiązania tego typu jest Protecti.pl. W celu skorzystania z usługi, użytkownik jednorazowo modyfikuje ustawienia sieciowe urządzenia realizującego firmowy dostęp do Internetu. Od tej pory wszystkie strony przeglądane w ramach firmowego dostępu do Internetu będą filtrowane przez Protecti.pl. Administrator filtrów uzyskuje dostęp do konfiguracji usługi poprzez stronę sieci Web. Filtry mogą zostać oparte o kategorie tematyczne stron WWW, czarne/biała listy WWW, całkowitą blokadę dostępu do stron WWW, także w ramach harmonogramu czasowego. Zarząd firmy otrzymuje pełen raport przeglądanych przez pracowników stron WWW. Najważniejszą zaletą filtracji opartej o usługi Protecti.pl jest pełna przeźroczystość implementacji (brak konieczności zakupu dodatkowych urządzeń) oraz brak narzutów na system operacyjny użytkownika (brak konieczności instalacji dodatkowych aplikacji na komputerze użytkownika).

Pozdrawiam,

Kamil Folga

…sieci komputerowe dla każdego

1 thought on “Protecti.pl – jak ograniczyć pracownikom dostęp do stron internetowych, które nie są związane z pracą?

  • Ostatnio przerabiałem temat z blokadą adresów w pewnej firmie, warunkiem był niski nakład finansowy. Oczywiście wchodzi w grę plik host ale nie o to tu chodziło, padło na darmowe rozwiązanie. Gdyby w firmie była jakaś infrastruktura można by pomyśleć o postawieniu serwera. Muszę zapoznać się z protectu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.