Twórcy aktualnie wykorzystywanej adresacji IP w wersji 4 (istnieje także wersja 6), nie przewidzieli tak szybkiego rozwoju Internetu. Każdy komputer wysyłający lub odbierający dane w Internecie musi posiadać adres IP. Ponieważ adresy IP stanowią jednoznaczne numery identyfikacyjne, nie mogą istnieć w Internecie dwa komputery o identycznych adresach. Niepowtarzalne adresy IP nazywamy publicznymi.
Publiczne adresy IP przydzielane są zawsze przez dostawcę Internetu. Publiczne adresy IP to obecnie towar deficytowy i trudny do zdobycia. Co możemy więc zrobić, gdy otrzymaliśmy tylko jeden publiczny adres IP od operatora, a potrzebujemy podłączyć do Internetu sieć domową, w której funkcjonuje kilka komputerów? Możemy wykorzystać translację adresów IP określaną skrótem NAT (Network Address Translation), a także wykorzystać prywatne adresy IP. Prywatne adresy IP to pewien zakres adresacji, przeznaczony do dowolnego wykorzystania przez użytkowników w ich własnych sieciach. Wskazany zakres wygląda następująco:
10.0.0.0 – 10.255.255.255
172.16.0.0 – 172.31.255.255
192.168.0.0 – 192.168.255.255
Prywatne adresy IP mogą funkcjonować w domowej czy firmowej sieci, ale nie mogą pojawiać się w sieci Internet. Dopiero ukryte za publicznymi adresami IP – przy pomocą mechanizmu translacji adresów NAT – mogą uzyskiwać połączenia z siecią Internet.
Łatwo przyrównać ten schemat do hotelu, w którym znajduje się wiele pokoi. Hotel posiada określony unikatowy adres – kraj, miejscowość, ulicę, numer domu (porównanie do adresu IP publicznego). Wewnątrz hotelu pokoje (porównanie do adresów IP prywatnych) numerowane są według uznania właściciela. Korespondencja do i z hotelu zawsze jest opatrzona unikatowym adresem domu, ulicy, miejscowości, kraju. Dopiero gdy trafia do hotelu na podstawie różnych parametrów jest kierowana do poszczególnych pokoi (odniesienia do mechanizmu translacji adresów NAT).
No dobrze, ale do czego to wszystko jest potrzebne? Właśnie z tych funkcjonalności korzystają routery, o których szczegółowo opowiem w kolejnych wpisach. A teraz przeprowadźmy proste doświadczenie… z linii komend systemu Windows wydajemy polecenie:
c:\>ipconfig
Korzystasz z publicznego czy prywatnego adresu IP?
Pozdrawiam,
Kamil Folga
…sieci komputerowe dla każdego
Interesujacy post. Zachowalem twoj blog w ulubionych.
Teraz bede tu czesciej zagladal. Powinienes jedynie zmienic szate
graficzna poniewaz ta wyglada troche slabo.