W Tatry z dziećmi – sprawdzone szlaki na 4 dni

 

Przedstawiam listę sprawdzonych na własnych nogach wycieczek w Tatrach, które z powodzeniem można przejść z dzieckiem. Każda wycieczka właściwie przewidziana na jeden dzień. Warto wstać wcześniej i być na szlaku około godziny 8-9, ponieważ w okresie wakacyjnym trudno w późniejszych godzinach o rozsądny parking (ceny parkingów 15-25 zł za cały dzień na większości parkingów przy szlakach, istnieją godzinowe w niektórych miejscach w cenach 2-4 zł/h). Można dojechać też busami, ale chyba wygodniej własnym autem. Bilety do TPN można kupić przed wejściem na każdy szlak – dorosły 5 zł, dziecko 2,50 zł (są wersje 7 dniowe z rabatami).

 

Wycieczka 1 – Dolina Kościeliska

Samochodem dojechać do Kir (samochód pozostawiamy na parkingu – warto rozejrzeć się, ponieważ parkingi oddalone trochę od ulicy są znacznie tańsze od tych przy głównej ulicy), dalej bez przeszkód dochodzimy do Schroniska na Hali Ornak. Po drodze warto przejść przez Jaskinię Mroźną (wejście do 6 lat z darmo, powyżej 6 lat kosztuje 4 zł za osobę – sierpień 2016). W jaskini jest oświetlenie, ale jest mokro i może być nieprzyjemnie. Lepiej nie zabierać dużego plecaka, ponieważ w niektórych miejscach jaskini trzeba będzie plecak zdjąć i nieść przed sobą. Dość trudne jest dojście do wejścia jaskini i zejście na szlak. Dla ambitnych dodatkowe podejście do Smreczyńskiego Stawu (czarny szlak) i odpoczynek na brzegu stawu. Bardzo dobre oscypki w bacówce na początku szlaku.

 

Wycieczka 2 – Rusinowa Polana

Samochodem kierować się w kierunku Łysej Polany i dojechać do Zazadni (samochód pozostawiamy na parkingu), Idziemy niebieskim szlakiem przez Wiktorówki (sanktuarium) na Rusinową Polanę. Fajne miejsce na śniadanie z super widokiem. Wchodzimy na Gęsią Szyję, ale to wycieczka dla ambitnych. Mój sześcioletni syn dał radę wejść i zejść bez większych problemów. Najlepsze oscypki w Tatrach w bacówce na Rusinowej Polanie.

 

Wycieczka 3 – Dolina Białego i Dolina Strążyska

Samochodem dojechać pod Wielką Krokwię (samochód pozostawiamy na parkingu), dalej idziemy (za skocznią) drogą pod reglami dochodzimy do wejścia do Doliny Białego (żółtym szlakiem) idziemy wzdłuż Białego Potoku, dochodzimy do ścieżki nad reglami (czarny szlak) wychodzimy na Sarnią Skałę (piękny widok na Giewont i Zakopane). Schodzimy do Doliny Strążyskiej, na Hali skręcamy w lewo dochodzimy do wodospadu Siklawica u podnóża Giewontu (urządzamy odpoczynek), wracamy wzdłuż potoku Strążyskiego do ścieżki pod Reglami, którą dochodzimy do Wielkiej Krokwi.

 

Wycieczka 4 – Morskie Oko

Samochodem dojechać do Łysej Polany następnie w prawo do Palenicy Białczańskiej (samochód pozostawiamy na parkingu). Idziemy drogą asfaltową do Morskiego Oka. Z sześciolatkiem spokojnie można uatrakcyjnić wycieczkę wędrując szlakiem dookoła Morskiego Oka. Warto odwiedzić schronisko, poświęcić chwilę na Wodogrzmoty Mickiewicza.

Zobacz też mój tekst o Karkonoszach i Karpaczu http://www.folga.pl/karpacz-karkonosze-i-czechy-z-dziecmi/

Warto przeczytać też ciekawy tekst http://dzieciochatki.pl/wakacje_z_dziecmi/37/tatry_z_dzieckiem.html

Pozdrawiam,

Kamil Folga

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.