WAP Billing / DCB – wyłudzenia zalegalizowane przez operatorów komórkowych

Korzystasz z Internetu mobilnego? Wyobraź sobie następujący scenariusz – trafiasz na ciekawą stronę internetową lub interesującą reklamę, która zachęca do kliknięcia w link lub wręcz kliknie w link automatycznie za Ciebie, używając odpowiedniego mechanizmu/skryptu. Efektem będzie okresowe (przykładowo co 7 lub 14 dni) obciążenie Twojego rachunku telefonicznego, kwotą co najmniej kilkunastu złotych. Legalne wyłudzenie, pod którym podpisują się operatorzy nazywa się WAP Billing lub Direct Carrier Billing (DCB) .

Na moim blogu czasami wyświetlają się reklamy, które pomagają mi opłacić serwer i domenę. Nie mam większego wpływu na zawartość tych reklam. Ostatnio jednak wyłączyłem reklamy, ponieważ zauważyłem dziwną treść. Wyglądała następująco:

UWAGA!!!! PROSZĘ SPOJRZEĆ NA POLA ZAKREŚLONE NA CZERWONO

Gdy korzystasz z Internetu na urządzeniu z kartą SIM (telefon, tablet) i klikniesz na tej reklamie w przycisk Dalej, zostaniesz przekierowany na stronę operatora, który rozpozna Twój adres IP oraz MSISDN (numer abonenta sieci komórkowej) i naliczy opłatę 34,99 brutto co 14 dni, automatycznie dopisując ją do Twojego rachunku. Jeżeli korzystasz z rutera z usługą LTE z włożoną kartą SIM, wystarczy kliknąć w ten link w przeglądarce stron internetowych na komputerze, który korzysta z połączenia internetowego rutera.

Nie ma potrzeby potwierdzania subskrypcji SMSem, ani żadną innną metodą. Co więcej – gdy już znajdziesz na rachunku telefonicznym dodatkowe kwoty za ruch PREMIUM, wyjaśnienie sprawy u operatora nie jest łatwe. Operator przekaże informacje, która firma powoduje obciążenie i przekieruje nas do firm takich jak Zapl…, Mobil… i innych. Dalsze wyjaśnienie sprawy nadal nie jest łatwe, ponieważ kontakt jest utrudniony.

Co pomaga? Wyłącz u operatora Twojej karty SIM wszelkie usługi PREMIUM. Ostrzeżcie Waszych znajomych.

Mam nadzieję, że UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) wkrótce zrobi porządek z tego typu praktykami, wspieranymi przez operatorów komórkowych – niestety oni też mają z tego zysk.

WAP Billing to usługa oferowana przez operatorów komórkowych, która pozwala zapisać się na płatne usługi PREMIUM bez konieczności wysyłania SMSów potwierdzających, podawania numerów telefonu, potwierdzania kodami i PINami. Wystarczy być użytkownikiem internetu mobilnego u operatora komórkowego i zarejestrować się do subskrypcji przez zwyczajne kliknięcie w link. W niektórych przypadkach automat kliknie w link za nas…

Pozdrawiam,

Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.